|

O co najczęściej pytają pacjenci?

Laserowe leczenie zmian cukrzycowych siatkówki

Zabieg podobnie jak kapsulotomia jest niebolesny, wykonywany ambulatoryjnie i polega na laserowej koagulacji zmienionej cukrzycowo siatkówki. Trwa zwykle kilkanaście minut. Laserokoagulację stosuje się najczęściej w celu ograniczenia lub zniesienia obrzęku siatkówki oraz jako zapobieganie proliferacjom siatkówkowym, hamując lub opóźniając w ten sposób pogarszanie się ostrości wzroku chorego. W większości przypadków zabieg powtarzany jest kilka razy.

Zaćmę wtórną leczy się najczęściej przy użyciu lasera Nd YAG, perforując centralną część zmętniałej tylnej torebki soczewki (tak zwana kapsulotomia). Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, jest niebolesny i zwykle daje dobre efekty, poprawiając ostrość wzroku.

Zaćma wtórna pojawia się w różnym czasie po operacji zaćmy metodą usunięcia zewnątrz-torebkowego. Polega ona na wtórnym zmętnieniu tylnej torebki soczewki, co powoduje pogorszenie ostrości wzroku o różnym nasileniu. Tylna torebka celowo zostaje nieusunięta przez operatora, stanowiąc podporę dla sztucznej soczewki i odgradzając ją od ciała szklistego. Zaćma wtórna dotyczy ok. 20% operowanych tą metodą oczu.

Na zespół objawów ocznych w najczęściej występujących formach alergicznego zapalenia spojówek składają się ataki swędzenia, łzawienia, zaczerwienienia spojówek bez zaburzeń widzenia. Dochodzi do obrzęku i reakcji brodawkowej spojówki gałkowej i powiekowej, czasami dołącza się obrzęk powiek. Występują często w połączeniu z katarem siennym z towarzyszącymi napadami kichania, wodnistym wyciekiem z nosa, uczuciem jego blokady, upośledzeniem węchu.

Zespół suchego oka to zespół objawów wynikających z nieprawidłowego składu łez (zaburzenia jakościowe) lub/i ich niedostatecznego wydzielania (zaburzenia ilościowe). Powstałe w wyniku tych zaburzeń objawy wynikają z nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oka, upośledzenia odżywienia rogówki oraz łączą się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się zakażeń oka. Zespół objawów suchego zapalenia rogówki i spojówek jest schorzeniem powszechnym. Według ostatnich danych prawie 20 % pacjentów zgłaszających się do lekarza okulisty cierpi na dolegliwości związane z suchym okiem. Odsetek ten rośnie znacznie u osób po 65 roku życia. Objawy suchego oka są różnorodne, niecharakterystyczne. Często zmienia się nasilenie dolegliwości w zależności od pory dnia, warunków atmosferycznych, otoczenia lub wykonywanej pracy. Najczęstszymi objawami zespołu suchego oka zgłaszanymi przez pacjentów są: uczucie ciała obcego, „piasek pod powiekami”, swędzenie, pieczenie, uczucie zmęczenia oczu, nadwrażliwość na światło, ból, uczucie suchości oka (rzadko!), lub nadmierne łzawienie (tzw. „płaczące suche oko”- częściej), przejściowe przymglenie widzenia.

„ Czerwone oko” jest częstym problemem, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetu okulistycznego. Niekiedy pacjent lub jego otoczenie zauważa, że oko jest zaczerwienione i nie towarzyszą temu inne dolegliwości, częściej jednak występują objawy współistniejące, takie jak np. ból, uczucie ciała obcego, pieczenie, kłucie, łzawienie, wydzielina w worku spojówkowym, obniżenie ostrości wzroku i inne. Możliwych przyczyn stanu zwanego „czerwonym okiem” jest bardzo wiele. Aby dokładnie stwierdzić, na co cierpi dany pacjent, musimy przeprowadzić szczegółowy wywiad okulistyczny oraz dokładne badanie okulistyczne.

Do najczęstszych przyczyn występowania „czerwonego oka” należą: alergiczne zapalenie spojówek, infekcje bakteryjne lub wirusowe oka, zespół suchego oka, ciało obce rogówki lub w worku spojówkowym, uraz mechaniczny lub oparzenie chemiczne gałki ocznej, wynaczynienie krwi pod spojówkę, zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, ostry atak jaskry.

Zaćma, zwana także kataraktą, to najczęstsza patologia soczewki, polegająca na jej zmętnieniu. Obecnie najczęściej obserwujemy przymglenie soczewki związane z wiekiem, tzw. zaćmę starczą. Leczenie zaćmy:
  • farmakologiczne; w początkowym okresie zmętnienia soczewki można stosować krople poprawiające metabolizm soczewki, ale należy pamiętać, że nie cofną one już istniejących zmian i nie zahamują całkowicie procesu mętnienia soczewki
  • chirurgiczne; obecnie najczęściej stosowaną nowoczesną metodą usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja.

Rozpoznanie tej choroby można postawić na podstawie dokładnego badania okulistycznego. W zależności od wieku i występowania dodatkowych czynników ryzyka, badania profilaktyczne należy przeprowadzać co 2 lata, co 1 rok, lub co pół roku. Na pełne badanie pozwalające okuliście rozpoznać lub wykluczyć jaskrę składają się:

  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria). Przy podwyższonym ciśnieniu istnieje podejrzenie jaskry. Normalne ciśnienie jej nie wyklucza.
  • Badanie dna oka (oftalmoskopia). Zmiana wyglądu tarczy nerwu wzrokowego stanowi podstawę rozpoznania jaskry.
  • Badanie pola widzenia (perymetria). W przypadku istnienia charakterystycznych dla jaskry zmian w nerwie wzrokowym badanie to potwierdza rozpoznanie oraz określa stopień zaawansowania choroby.
  • Badanie kąta przesączania (gonioskopia). Pozwala ono określić typ jaskry (z otwartym lub zamkniętym kątem, pierwotna lub wtórna).

Celem leczenia jaskry jest utrzymanie funkcji widzenia na możliwie najlepszym poziomie do końca życia chorego. Lecząc jaskrę, mamy możliwość wpływania tylko na ciśnienie panujące wewnątrz oka. Obniżając je należy brać pod uwagę sumę czynników uszkadzających. Im jest ich więcej i są poważniejsze- tym ciśnienie docelowe dla danego pacjenta powinno być niższe. Ciśnienie docelowe to takie, przy którym nie dochodzi do pogorszenia stanu nerwu wzrokowego i pola widzenia. W leczeniu jaskry stosuje się 3 grupy działań obniżających ciśnienie śródgałkowe:

  • leki, najczęściej w postaci kropli stosowanych miejscowo
  • zabiegi laserowe,
  • zabiegi chirurgiczne.

Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego. Dochodzi do jego uszkodzenia na skutek podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, ale także, gdy ciśnienie wewnątrz gałki ocznej jest „normalne” a istnieją inne przyczyny powodujące większą podatność nerwu wzrokowego na uszkodzenie.

  • Wiek powyżej 40 lat (im bardziej zaawansowany wiek tym częstsze występowanie),
  • Jaskra w najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo),
  • Choroby układu krążenia m.in. niedociśnienie (niedokrwienie nerwu wzrokowego) lub nadciśnienie,
  • Schorzenia uszkadzające naczynia krwionośne np. cukrzyca,
  • Krótkowzroczność, szczególnie wysoka,
  • Zaburzenia naczynioruchowe, takie jak migrena, a także zimne dłonie lub stopy,
  • Przewlekły stres.

Najczęściej chory nie odczuwa bólu, nie ma też zauważalnych dla otoczenia objawów, takich jak np. zaczerwienienie oka. Najczęściej jaskra przebiega bezobjawowo, chory zauważa uszkodzenie dopiero, gdy nerw wzrokowy jest już praktycznie całkowicie uszkodzony.

S jak Słowniczek

Astygmatyzm
Wada wzroku wynikająca z nieregularnej powierzchni rogówki lub soczewki oka. Pacjent z tą wadą wzroku widzi obraz nieostro, kontury przedmiotów i liter są rozmyte. W nocy odczuwa częściej pogorszenie jakości widzenia, a wokół źródeł światła dodatkowe odblaski. Nieskorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy. Astygmatyzm nie jest chorobą oczu.
Część chirurgii okulistycznej, polegająca na usuwaniu wad refrakcji (wad wzroku). Istnieje chirurgia refrakcyjna rogówkowa, gdzie zwykle przy użyciu laserów usuwane są wady wzroku (laserowa korekcja wzroku) oraz chirurgia refrakcyjna soczewkowa, która polega na wymianie własnej soczewki na nową (refrakcyjna wymiana soczewki) lub na włożeniu do oka dodatkowej soczewki (wszczep soczewki fakijnej).
Inaczej hypermetropia, to wada wzroku, w której promienie wpadające do gałki ocznej skupiają się za siatkówką. Najczęściej wada spowodowana jest za krótką gałką oczną. U małych dzieci wada ta występuje fizjologicznie. Wraz ze wzrostem gałki ocznej maleje. Dalekowzroczność powoduje gorsze widzenie przedmiotów położonych blisko. Obrazy dalekie pacjent widzi prawidłowo. Młode osoby mogą kompensować wadę akomodacją. Często jednak nieskorygowana nadwzroczność może powodować zmęczenie oczu, niechęć do czytania lub bóle głowy.
Schorzenie oczu polegające na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, które doprowadza do całkowitej utraty wzroku. Na jaskrę narażone są szczególnie osoby z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, wysoką krótkowzrocznością oraz obciążone genetycznie.
Inaczej myopia, to wada wzroku, w której promienie ogniskowane są przed siatkówką. Zwykle krótkowzroczność wiąże się ze zbyt długą gałką oczną lub zbyt dużą siłą łamiącą układu optycznego. Krótkowzroczność powoduje gorsze widzenie przedmiotów położonych dalej. Obrazy bliskie pacjent widzi prawidłowo. Pseudokrótkowzroczność może być spowodowana nadmiernym napięciem akomodacji. Więcej o metodach hamowania krótkowzroczności przeczytasz TUTAJ.
Lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób oczu ( np. zaćmy, jaskry, zapalenie spojówek itp.)
Optometrysta
Specjalista zajmujący się diagnostyką i korekcją wad wzroku, dobiera korekcję optyczną w postaci okularów oraz soczewek kontaktowych. Prowadzi terapię widzenia, ściśle współpracując z okulistą i ortoptystką. Może wykonywać badania i pomiary wymagane do wizyt kwalifikujących pacjenta do chirurgicznych metod korekcji wad wzroku.
Zawód ortoptystki jest integralną częścią okulistyki i strabologii. Zajmuje się diagnozowaniem i rehabilitacją zaburzeń widzenia u dzieci i dorosłych, w szczególności leczeniem zeza i niedowidzenia. Dobiera pomoce optyczne.
Specjalista zajmujący się wykonywaniem okularów na podstawie recepty wystawionej przez okulistę, optometrystę lub refrakcjonistę. Dokonuje również napraw i konserwacji np. uszkodzonych okularów, regulacji opraw.
Niechirurgiczna, odwracalna metoda korekcji i kontroli krótkowzroczności za pomocą specjalnie zaprojektowanych soczewek, które pacjent nosi podczas snu.
Centralna część siatkówki, która zapewnia największą ostrość widzenia. W jej wnętrzu znajdują się fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie kontrastowe i rozpoznawanie barw.
Polaryzacja
Zjawisko polaryzacji wykorzystuje się w specjalnych filtrach w okularach przeciwsłonecznych. Redukuje odblaski i efekt olśnienia po odbiciu światła od powierzchni płaskich, gładkich: woda, mokra nawierzchnia, śnieg. Polaryzacja szczególnie przydatna m.in. dla kierowców, wędkarzy, pilotów.
Starczowzroczność, jest naturalnym procesem starzenia się oka. Polega na stwardnieniu soczewki, która w młodości jest elastyczna i przezroczysta dzięki czemu dobrze widzimy na różne odległości. Pierwsze objawy pojawiają się już w wieku 40 – 45 lat. Wada wymaga dodatkowej korekcji na bliskie odległości.
Specjalista po ukończonym kursie refrakcji zajmujący się doborem korekcji okularowej.
Postępująca choroba rogówki polegająca na zmianie jej kształtu na stożkowaty, nieregularny. Dochodzi do ścieńczenia środkowej lub paracentralnej części rogówki. Jest to choroba, która zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i postępuje w różnym tempie. Zwykle dotyczy obu oczu. Leczenie, w zależności od stopnia zaawansowania stożka polega na doborze okularów, soczewek kontaktowych miękkich lub twardych. Chirurgiczna metoda leczenia stożka rogówki to zabieg tak zwany cross-linking.
Dziedzina okulistyki zajmująca się diagnostyką i leczeniem zeza.
Skrzydlik
Włóknisto-naczyniowa trójkątna błona, która narasta stopniowo na rogówkę w obrębie szpary powiekowej. Najczęściej występuje u osób narażonych na ekspozycję słoneczną w suchym i wietrznym klimacie oraz pracujących w kurzu i pyle. Może powodować zaburzenia widzenia. Usuwany jest operacyjnie.
Czyli wady wzroku, to zmiany w oku, które powodują, że obraz ogniskowany jest przed lub za siatkówką. Pacjent bez okularów, bądź soczewek widzi zamazany, nieostry obraz. Wyróżniamy trzy podstawowe wady wzroku: nadwzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm.
Zwana także kataraktą, to najczęstsza choroba soczewki, polegająca na jej zmętnieniu. Może być wrodzona lub nabyta. Obecnie najczęściej obserwujemy przymglenie soczewki związane z wiekiem, tzw. zaćmę starczą.

Schorzenie oczu powodujące duży dyskomfort u pacjentów. Pacjenci cierpiący na ZSO zgłaszają uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oczu, suchość oczu, pieczenie lub nadmierne łzawienie, dyskomfort podczas mrugania, światłowstręt. Może przebiegać jako postać izolowana lub może być związany z innymi chorobami układowymi jak zespół Sjogrena czy reumatoidalne zapalenie stawów. Nieleczone schorzenie może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki.
Nieprawidłowe ustawienie oczu, spowodowane zaburzeniami widzeniami obuocznego lub nieprawidłową kontrolą ruchomości gałek ocznych na poziomie połączeń nerwowo-mięśniowych. Leczenie zeza rozpoczyna się od badania wzroku, doboru odpowiedniej korekcji wady refrakcji po badaniu okulistyczny i optometrycznym. Optometrysta we współpracy z ortoptystką zleca terapię widzenia, która jest konieczna do wyleczenia często współistniejącego niedowidzenia. Odpowiednie ćwiczenia prowadzone przez pacjenta w domu i gabinecie ortoptycznym mają na celu uzyskanie prawidłowego widzenia obuocznego (mózg uzyskuje pojedyncze wrażenie wzrokowe). W niektórych przypadkach niezbędny jest zabieg operacyjny.

Wiedza w pigułce

Wzrok dziecka

O czym należy pamiętać Przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego zalecane jest jako postępowanie profilaktyczne w chorobach oczu. Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w 2, 4, 6,

Dziecko do 3 roku życia

Mam dziecko do 3 roku życia. Kiedy udać się do okulisty? Ponad 80% informacji o otaczającym świecie dociera do nas dzięki widzeniu. W związku z

Dziecko pomiędzy 3 – 6 lat

Mam dziecko pomiędzy 3 – 6 lat. Kiedy udać się do okulisty? Ponad 80% informacji o otaczającym świecie dociera do nas dzięki widzeniu. W związku

Dziecko w wieku 6 – 8 lat

Mam dziecko w wieku 6 – 8 lat. Kiedy udać się do okulisty? Nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku są jedną z najczęściej występujących przyczyn problemów

Dziecko aktywne

Dla dzieci i młodzieży, posiadających wadę wzroku, a uprawiających sport i spędzających aktywnie czas wolny polecamy okulary sportowych oraz pływackich z możliwością montażu soczewek korekcyjnych. Okulary te, dzięki wykorzystaniu

Młodzież

Wybór ścieżki kształcenia a predyspozycje okulistyczne Dlaczego wiedza młodzieży i ich rodziców na temat stanu zdrowia oczu jest tak ważna? Jedną z pierwszych najważniejszych decyzji

Pacjent po 60-tym r.ż

PO 60 ROKU ŻYCIA MOGĄ POJAWIĆ SIĘ: Zaćma, popularnie nazywana kataraktą. Jest to choroba polegająca na  stopniowym mętnieniu soczewki  w oku. Powoduje to stopniowe pogarszanie

Pacjent po 40-tym r.ż

Presbiopia (starczowzroczność) pojawia się u osób po 40 roku życia z powodu naturalnego osłabienia akomodacji oka. Jest to fizjologiczny proces starzenia oka, który przejawia się utratą

Pacjent po 20-tym r.ż

OCZY W PRACY PRZY KOMPUTERZE – są najczęstszy problem młodych ludzi. Osoby dużo pracujące przy komputerze mają problemy z tzw. akomodacją, czyli napięciem mięśni gałki ocznej,

Iniekcje doszklistkowe – leczenie cukrzycowego obrzęku plamki

Cukrzycowy obrzęk plamki, tzw. makulopatia jest objawem retinopatii cukrzycowej i może powodować TRWAŁĄ UTRATĘ WIDZENIA. Makulopatia występuje u 14% pacjentów chorujących na cukrzycę, częściej w długotrwałej cukrzycy. Leczenie zabiegowe pacjentów

Optometria w pigułce

Optomeria OKULUS PLUS to kompleksowe uzupełnienie oferty leczenia oraz opieka wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu wielu specjalistów zajmujących się zmysłem wzroku: okulistów, optometrystów, ortoptystów oraz optyków.

Terapia widzenia w pigułce

Terapia widzenia w OKULUS PLUS to połączenie behawioralnej terapii widzenia szeroko propagowanej przez zachodnich optometrystów oraz ćwiczeń ortoptyczno-pleoptycznych. Szczegółowe informacje na temat terapii wzrokowej w

Leczenie jaskry i chorób siatkówki oka

Choroby siatkówki oka (AMD, retinopatia cukrzycowa i inne) są jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty. Nie czekaj, aż

Leczenie zaćmy i starowzroczności w pigułce

Chirurgia soczewki – wystarczy kwadrans, aby pozbyć się zaćmy, presbiopii (starczowzroczności) i okularów! Szczegółowe informacje na temat usuwania zaćmy w OKULUS PLUS, przebiegu zabiegu, wykorzystywanego

Laserowa korekcja wzroku Opole, Chorzów, Tychy, Rybnik

Laserowa korekcja wzroku to całkowicie bezbolesny zabieg, który trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i pozwala uwolnić się od okularów i soczewek! Szczegółowe informacje

Jak uniknąć lub pozbyć się okularów?

Każdy kto nosi okulary, zgodzi się, że są sytuacje, w których nie zawsze możemy na nich polegać. Sytuacje te opatrzone są zniecierpliwieniem, zakłopotaniem a nawet

Optometria

Optometria PREMIUM w OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii To kompleksowe uzupełnienie oferty leczenia oraz opieka wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu wielu specjalistów zajmujących się zmysłem

Niechirurgiczna korekcja wzroku

OPTOMETRIA to jak sama nazwa ośrodka – OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii – wskazuje, obok okulistyki, drugi główny nurt naszych działań w kierunku poprawy widzenia

Czym jest jaskra?

Co to jest jaskra?Jaskra to schorzenie polegające na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, które doprowadza do całkowitej utraty wzroku.Jakie są objawy choroby?Schorzenie najczęściej przebiega bezobjawowo, chory

Jakie są najczęstsze choroby siatkówki?

Co to jest siatkówka?Siatkówka, to część gałki ocznej odbierająca obrazy świata zewnętrznego i przesyłająca te informacje dalej do kory mózgowej. Jakie są najczęstsze choroby siatkówki?Najczęstsze

Co to jest wada refrakcji, popularnie zwana wadą wzroku?

Co to jest oko miarowe?Oko miarowe to oko, które nie ma wady wzroku. Obraz, który widzimy załamuje się na rogówce, przechodzi przez źrenicę, soczewkę i

Czym jest zaćma?

Co to jest zaćma?Zaćma, zwana także kataraktą, to najczęstsza choroba soczewki, polegająca na jej zmętnieniu. Może być wrodzona lub nabyta. Obecnie najczęściej obserwujemy przymglenie soczewki

Co to jest zespół suchego oka?

Co to jest zespół suchego oka? Zespół suchego oka jest schorzeniem często występującym. Może przebiegać jako postać izolowana lub może być związany z innymi chorobami

Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie?

Zgłoś się do nas, a nasz zespół specjalistów udzieli ci niezbędnej pomocy. Czekamy na Twoją wiadomość!

Spytaj o wizytę lub opisz problem

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma