Leczenie jaskry - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Leczenie jaskry

wydrukuj

rozmiar czcionki

Czym jest jaskra?

To postępująca choroba oka, która powoduje uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Jest wiele czynników rozwoju tej choroby najważniejsze z nich to:  podwyższone ciśnienie w oku, wiek,  uwarunkowania rodzinne (genetyczne) i rasa. Jaskra nazywana jest „cichą złodziejką wzroku” ponieważ nieleczona, może doprowadzić do powolnej i całkowitej utraty widzenia.

Jak rozpoznać chorobę?

Z powodu bezbolesnego przebiegu choroby tak ważne jest regularne badanie okulistyczne i badania dodatkowe, które pozwalają na jej rozpoznanie jeszcze przed pojawieniem się trwałych ubytków w polu widzenia. Są to: badanie wady wzroku (wysoka krótkowzroczność zwiększa ryzyko jaskry otwartego kąta, duża nadwzroczność z małą gałką oczną może predysponować do  ostrego ataku jaskry), pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego korygowany grubością rogówki, ocena w gonioskopii kąta przesączania,  badanie oka w lampie szczelinowej z oceną nerwu wzrokowego, badanie pola widzenia, optyczna koherentna tomografia (OCT) nerwu wzrokowego i komórek zwojowych.

Celem leczenia jest obniżenie ciśnienia w oku oraz utrzymanie widzenia przy zachowaniu jak największego komfortu życia!

Pierwsze objawy są dla pacjenta zazwyczaj niezauważalne, oczy nie dają jednoznacznych sygnałów, nie bolą i nie szczypią – następuje stopniowe zawężanie pola widzenia. Wczesna diagnostyka oraz niezwłoczne podjęcie leczenia może znacząco opóźnić lub zahamować rozwój choroby.

                                                Stopnie zaawansowania choroby.

Leczenie jaskry

W celu uzyskania prawidłowego ciśnienia w oku, lekarz rekomenduje najlepszą z możliwych metod leczenia. Ustalana jest ona indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby.

 


Laseroterapia SLT

SLT (Selektywna trabekuloplastyka laserowa) jest nowoczesnym i bezpiecznym zabiegiem laserowym, rekomendowanym jako metoda pierwszego wyboru w leczeniu jaskry, wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego.

– zabieg jest bezbolesny,
– oko jest znieczulane miejscowo,
– cała procedura trwa tylko kilka chwil i charakteryzuje się wysoką skutecznością,
– może być łączony z lekami na jaskrę,
– w efekcie zabiegu u pacjentów, którzy wcześniej stosowali leki na jaskrę zmniejsza się ilość przyjmowanych kropli lub całkowicie można je odstawić. Wtedy życie pacjenta z jaskrą staje się bardziej komfortowe – nie trzeba pamiętać o systematycznym zakrapianiu oczu.

Charakterystyka: laseroterapia SLT jest całkowicie bezbolesnym i skutecznym zabiegiem laserowym obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe. Delikatne impulsy światła lasera są dostarczane do gałki ocznej, w efekcie czego łatwiej odpływa płyn znajdujący się w oku. W ten sposób, w krótkim czasie – od kilku dni do kilku tygodni – dochodzi do zmniejszenia ciśnienia.

Powikłania:
– przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego

– odczyn zapalny
– uszkodzenie śródbłonka rogówki

Czas trwania kwalifikacji oraz zabiegu to 30 minut.
Wymagana wizyta kontrolna 7 dni po laseroterapii.

Laseroterapia SLT wykonywana jest ambulatoryjnie w centrum w Bielsku Białej oraz w Jaworznie.


Mikroimplant
minimalnie inwazyjny zabieg przeciwjaskrowy

to innowacyjne rozwiązanie dla pacjentów chorujących na jaskrę, które może ograniczyć lub całkowicie wyeliminować stosowanie leków przeciwjaskrowych

– zabieg jest bezbolesny,
– oko jest znieczulane miejscowo,
– mikroimplant może być umieszczony w oku pacjenta podczas operacji zaćmy lub w ramach odrębnego zabiegu,
– pacjent tego samego dnia wypisywany jest do domu,
– po zabiegu następuje ograniczenie lub wyeliminowanie kropli stosowanych w leczeniu jaskry

Charakterystyka: zabieg polega na wprowadzeniu do oka mikroimplantu, który ma za zadanie obniżyć ciśnienie w oku pacjenta. Badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność wszczepienia implantu podczas zabiegu usunięcia zaćmy oraz jako osobnego zabiegu przeciwjaskrowego.1 Oznacza to, że pacjent chorujący jednocześnie na zaćmę i jaskrę podczas jednego, łączonego zabiegu może uwolnić się od dwóch problemów. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort życia – pacjenci po takim zabiegu znacząco ograniczają lub całkowicie zaprzestają stosowanie kropli przeciwjaskrowych. Obecnie jest to jeden z najmniejszych urządzeń medycznych wszczepianych do ludzkiego ciała.

Zabiegi wykonuje ordynator oddziału w Bielsku Białej dr n. med. Iwona Filipecka, specjalizująca się w chirurgii jaskry i zaćmy. Pacjent przyjmowany jest na oddział chirurgii jednego dnia.

Wizyta kwalifikująca (Bielsko Biała lub Jaworzno) oraz zabieg (Bielsko Biała) muszą być zaplanowane w inne, niezależne od siebie dni. Wymagana wizyta kontrola dzień po zabiegu.

                                                 

Mikroimplant posiada udowodnione rezultaty kliniczne, redukuje ryzyko utraty wzroku z powodu jaskry oraz obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badania wykazują, że u 70% pacjentów, którzy poddali się zabiegowi, przez kolejne 3 lata nie było konieczności przyjmowania lekarstw przeciwjaskrowych.1

Wyobraź sobie: mniej kropli albo w ogóle? To możliwe! I bezpieczne!

Irydotomia laserowa

Zabieg polega na laserowym wykonaniu niewielkiego otworu w tęczówce oka. Pozwala na uzyskanie alternatywnej drogi przepływu cieczy wodnistej z oka. Zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego i rozwoju choroby. Wykonywany jest na laserze YAG w jaskrze zamkniętego kąta.

– zabieg jest bezbolesny,
– oko jest znieczulane miejscowo, podawane są krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe
– cała procedura trwa tylko kilka chwil i charakteryzuje się wysoką skutecznością

Charakterystyka: Energia lasera ogniskowana na tęczówce powoduje powstania otworu w tęczówce dzięki któremu możliwy jest przepływ cieczy wodnistej z komory tylnej do komory przedniej oka i w tym mechanizmie dochodzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laser wykonywany jest u pacjentów z wąskim kątem przesączania lub jaskrą zamkniętego kąta. Jego celem jest ochrona oka przed gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego i ostrym atakiem jaskry, który może być powodem pogorszenia lub utraty widzenia.

Możliwe powikłania po IRT:
– krwawienie z naczyń tęczówki
– lokalne zmętnienie soczewki
– uszkodzenie śródbłonka rogówki
– wzrost ciśnienia bezpośrednio po zabiegu
– odczyn zapalny, zrosty tylne, zjawisko olśnienia i dwojenia jednoocznego, przepuklina ciała szklistego do komory przedniej

Czas trwania kwalifikacji oraz zabiegu to 30 minut.
Wymagana wizyta kontrolna następnego dnia po laseroterapii.

Irydotomia laserowa YAG wykonywana jest ambulatoryjnie w centrum w Bielsku Białej oraz w Jaworznie.

Trabekulektomia

Zbieg polega na wytworzeniu sztucznej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. Jest to tzw. zabieg filtracyjny. Operacja łączy się zwykle z irydektomią obwodową (otwór w tęczówce).

Krople przeciwjaskrowe

Leczenie farmakologiczne jest skutecznym leczeniem jaskry pod warunkiem, że leki są przyjmowane o stałych godzinach i w równych odstępach czasu. Wymagają wysokiej systematyczności, higieny i dyscypliny ze strony pacjenta.

Pamiętaj, pierwsze objawy mogą być niezauważalne, natomiast podjęcie leczenia w odpowiednim momencie może skutecznie zahamować rozwój choroby dlatego badaj wzrok regularnie!

Zachęcamy Państwa do badań w kierunku jaskry!
http://okulus.pl/cennik/pakiety-badan/wczesna-diagnostyka-jaskry/

1. Nauhman TH. Trabecular micro-bypass stent implantation during small cataract surgery for open-angle glaucoma or ocular hypertension: long-term results. J Cataract Refract Surg. 2015: 41:2664-2671.

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78