|

|

Leczenie jaskry

Czym jest jaskra?

To postępująca choroba oka, która powoduje uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Jest wiele czynników rozwoju tej choroby najważniejsze z nich to:  podwyższone ciśnienie w oku, wiek,  uwarunkowania rodzinne (genetyczne) i rasa. Jaskra nazywana jest „cichą złodziejką wzroku” ponieważ nieleczona, może doprowadzić do powolnej i całkowitej utraty widzenia.

Czytaj więcej

Charakterystyka

Czas trwania:

30 minut
Kontrola:
7 dni po laseroterapii

Jak rozpoznać chorobę?

Z powodu bezbolesnego przebiegu choroby tak ważne jest regularne badanie okulistyczne i badania dodatkowe, które pozwalają na jej rozpoznanie jeszcze przed pojawieniem się trwałych ubytków w polu widzenia. Są to: badanie wady wzroku (wysoka krótkowzroczność zwiększa ryzyko jaskry otwartego kąta, duża nadwzroczność z małą gałką oczną może predysponować do  ostrego ataku jaskry), pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego korygowany grubością rogówki, ocena w gonioskopii kąta przesączania,  badanie oka w lampie szczelinowej z oceną nerwu wzrokowego, badanie pola widzenia, optyczna koherentna tomografia (OCT) nerwu wzrokowego i komórek zwojowych.

Celem leczenia jest obniżenie ciśnienia w oku oraz utrzymanie widzenia przy zachowaniu jak największego komfortu życia!

Pierwsze objawy są dla pacjenta zazwyczaj niezauważalne, oczy nie dają jednoznacznych sygnałów, nie bolą i nie szczypią – następuje stopniowe zawężanie pola widzenia. Wczesna diagnostyka oraz niezwłoczne podjęcie leczenia może znacząco opóźnić lub zahamować rozwój choroby.

                                                Stopnie zaawansowania choroby.

Leczenie jaskry

W celu uzyskania prawidłowego ciśnienia w oku, lekarz rekomenduje najlepszą z możliwych metod leczenia. Ustalana jest ona indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby.

 


Laseroterapia SLT

Laseroterapia SLT jest całkowicie bezbolesnym i skutecznym zabiegiem laserowym obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe. Delikatne impulsy światła lasera są dostarczane do gałki ocznej, w efekcie czego łatwiej odpływa płyn znajdujący się w oku. W ten sposób, w krótkim czasie – od kilku dni do kilku tygodni – dochodzi do zmniejszenia ciśnienia.. Energia lasera ogniskowana na tęczówce powoduje powstania otworu w tęczówce dzięki któremu możliwy jest przepływ cieczy wodnistej z komory tylnej do komory przedniej oka i w tym mechanizmie dochodzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laser wykonywany jest u pacjentów z wąskim kątem przesączania lub jaskrą zamkniętego kąta. Jego celem jest ochrona oka przed gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego i ostrym atakiem jaskry, który może być powodem pogorszenia lub utraty widzenia.

SLT (Selektywna trabekuloplastyka laserowa) jest nowoczesnym i bezpiecznym zabiegiem laserowymrekomendowanym jako metoda pierwszego wyboru w leczeniu jaskry, wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego.

– zabieg jest bezbolesny,
– oko jest znieczulane miejscowo,
– cała procedura trwa tylko kilka chwil i charakteryzuje się wysoką skutecznością,
– może być łączony z lekami na jaskrę,
– w efekcie zabiegu u pacjentów, którzy wcześniej stosowali leki na jaskrę zmniejsza się ilość przyjmowanych kropli lub całkowicie można je odstawić. Wtedy życie pacjenta z jaskrą staje się bardziej komfortowe – nie trzeba pamiętać o systematycznym zakrapianiu oczu.

Powikłania 

– przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego
– odczyn zapalny
– uszkodzenie śródbłonka rogówki

Poznaj specjalistów
w tej dziedzinie:

dr n. med. Iwona Filipecka

Jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jako lekarz i chirurg przez kilkanaście lat praktyczne doświadczenie zdobywała w Klinice Okulistyki...

W którym miejscu
możemy Ci pomóc:


Czy zabieg korekcji wzroku jest dla mnie?

Wyobraź sobie, że możesz pisać SMS-y, prowadzić samochód, ćwiczyć, czytać, pracować przy komputerze, podróżować, a także wykonywać prace ogrodowe czy majsterkowanie, bez okularów i soczewek kontaktowych. Odkryj wygodę życia i pożegnaj na dobre okulary i soczewki kontaktowe.

Zabiegi korekcji wzroku zazwyczaj nie są zalecane osobom poniżej 21. r.ż., ponieważ ich wzrok może się jeszcze zmieniać. W zamian możemy Ci zaproponować specjalistyczne soczewki kontaktowe. Jeśli pacjent jest w wieku szkolnym i ma stwierdzoną krótkowzroczność, rekomendujemy metody korygujące i hamujące postęp tej wady wzroku np. ortokorekcję (soczewki zakładane na noc). Zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów w celu omówienia możliwych rozwiązań korekcji wady wzroku.

Jeśli Twoim celem jest dobre, wyraźne widzenie bez okularów i soczewek kontaktowych, to jesteś we właściwym miejscu. Pacjentom z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem, w wieku 21 – 40 lat najczęściej rekomendujemy zabieg laserowej korekcji wzroku lub zabieg usunięcia wady wzroku z soczewkami fakijnymi. Wypełnij e-kwalifikację i sprawdź czy jesteś dobrym kandydatem lub umów termin wizyty u naszych specjalistów.

W miarę upływu lat soczewka w oku staje się mniej elastyczna, w efekcie możesz zauważyć trudności podczas czytania, obsługi telefonu lub komputera. Pierwszą wyborem są najczęściej okulary do czytania lub okulary progresywne. Jeżeli cenisz komfort życia bez okularów, warto rozważyć refrakcyjną wymianę soczewki lub laserową korekcję wad wzroku i presbiopii. Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od stopnia zaawansowania tych zmian i wady wzroku, która może ale nie musi współistnieć. Wypełnij e-kwalifikację lub umów termin wizyty u naszych specjalistów.

Jeśli chorujesz na zaćmę, jednym skutecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny usunięcia zaćmy. Naturalna, zmętniała soczewka zostaje zastąpiona sztuczną. Wybór odpowiedniej soczewki, to wybór Twojej jakości widzenia, a zabieg wykonywany jest raz w życiu. To doskonała okazja, aby wybrać dobrej jakości, zaawansowaną soczewkę, która pozwoli Ci odzyskać dobre widzenie i cieszyć się życiem bez okularów.

Wypełnij e-kwalifikację lub umów termin wizyty.

Metody leczenia

Mikroimplant minimalnie inwazyjny zabieg przeciwjaskrowy

Laseroterapia SLT

Nie wiesz czy się kwalifikujesz*?

Nie martw się!

Nasi eksperci dobiorą odpowiednią metodę korekcji do Twojego wzroku do Twojego przypadku.

*Jeśli zakwalifikujesz się na zabieg, nie zapłacisz za badanie kwalifikacyjne (wartość: 399zł)

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma