Leczenie krótkowzroczności u dzieci - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Leczenie krótkowzroczności u dzieci

wydrukuj

rozmiar czcionki

Krótkowzroczność (myopia) przez niektórych określana jest plagą XXI wieku. Ta wada wzroku występująca u dorosłych i u dzieci powoduje złe widzenie dalekich obrazów. Im większa krótkowzroczność tym krótsza odległość, z której pacjent widzi dobrze.

Dzieci w szkole mają problem z czytaniem tekstu na tablicy, odpisują od kolegów siedzących obok – blisko, nie trafiają do celu na zajęciach WF-u. Obecnie wg danych Światowej Organizacji Zdrowia krótkowzroczność dotyczy 23% populacji świata. W USA i Europie występuje już u 50% młodych, dorosłych ludzi.

Czym spowodowane jest narastanie krótkowzroczności?

Tak drastyczny wzrost w ciągu ostatnich 30 lat spowodowany jest czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Stwierdzono, że ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dzieci wzrasta trzykrotnie, gdy oboje rodziców ma tę wadę. Czynniki środowiskowe to zmiana trybu życia – częsta praca wzrokowa na bliskie odległości – komputery, telefony, tablety oraz rzadsze przebywanie na dworze i patrzenie na dalekie odległości.

Leczenie krótkowzroczności u dzieci

Poza stosowaniem najlepszej korekcji i zapewnieniem dobrego widzenia, w przypadku dzieci ważne jest zapobieganie postępowi krótkowzroczności. Oprócz tradycyjnych okularów możemy zastosować nowoczesne metody korekcji, które w znaczący sposób przyczyniają się do spowolnienia lub zatrzymania narastania wady. Należą do nich:

  • ortokorekcja (soczewki zakładane na noc),
  • soczewki kontaktowe miękkie MiSight,
  • soczewki okularowe Miyosmart,
  • krople 0,01% Atropiny stosowane na noc,
  • terapia widzenia.

Wybrana metoda zależy od wieku, wielkości wady, długości oka, współistniejącego zeza lub innych schorzeń oczu oraz indywidualnych możliwości współpracy z pacjentem.