Zespół Suchego Oka - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

NIE ODKŁADAJ DIAGNOSTYKI. W NASZYCH PLACÓWKACH MOŻESZ CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE! Kliknij i sprawdź.

Zespół Suchego Oka

wydrukuj

rozmiar czcionki

Zespół Suchego Oka – objawy i choroba

Zespół Suchego Oka (ZSO) stał się chorobą cywilizacyjną o podobnej częstości występowania, jak np. otyłość i cukrzyca. Schorzenie staje się coraz większym zagrożeniem, gdyż wywołuje je nadmierne spędzanie czasu przed komputerem, smartfonem lub tabletem. Te urządzenia powodują, że dużo rzadziej mrugamy – powinniśmy to robić około 15 razy na minutę, a podczas używania komputerów lub tabletów, robimy to dwa razy rzadziej.

W OKULUS PLUS w sposób szczególny podchodzimy do leczenia tego schorzenia, mamy możliwość przeprowadzania niezbędnych badań i wypracowane procesy terapeutyczne, które pozwalają na likwidację lub ograniczenie dolegliwości, które wywoływane są przez ZSO. W opracowaniu i przygotowaniu są również kolejne metody z innowacyjnymi technologiami w zakresie terapii i leczenia Zespołu Suchego Oka.

Uczucie suchości w oczach wywołane jest niedostatecznym wydzielaniem łez lub nieprawidłowym ich składem.  Nieleczony zespół suchego oka w dłuższym okresie może powodować silny ból i doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia i owrzodzenia rogówki. To z kolei sprzyja zakażeniom gałki ocznej wywołanych przez drobnoustroje i grzyby. Choć suchość oczu nie wydaje się poważnym zaburzeniem, w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet to utraty wzroku.

 

Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów, które powinny być łączone, m.in. z zespołem suchego oka należą:

 • pieczenie i ból oczu
 • uczucie zmęczenia oczu bądź ciężkości powiek
 • uczucie suchości oka
 • uczucie obecności piasku pod powiekami
 • swędzenie oczu lub brzegu powiek
 • uczucie podrażnienia powierzchni oka lub dyskomfortu
 • zaczerwienienie oczu
 • okresowe zamglenie widzenia
 • łzawienie oczu
 • światłowstręt
 • obecność nitkowatej, śluzowej wydzieliny.

Zaburzenia powierzchni oka zaburzają całą jego optykę, co powoduje, że nie można dobrać prawidłowo okularów czy soczewek kontaktowych. Nie można także wykonać zabiegu chirurgii refrakcyjnej, ponieważ powierzchnia oka jest nierówna. Nie da się dobrze wyliczyć soczewki wszczepianej w trakcie zabiegu usunięcia zaćmy.

Pacjenci, którzy trafiają do OKULUS PLUS z zespołem suchego oka najczęściej skarżą się na pieczenie i ból oczu, łzawienie, światłowstręt. Zwykle wcześniejsze objawy schorzenia były przez nich niezauważane, lub wiązane z innymi zdarzeniami – np. wietrzną pogodą czy innymi schorzeniami.

  Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
  Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
  lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78

  Rozpoznanie Zespołu Suchego Oka (ZSO)

  Diagnostyka ZSO wymaga sporej ilości badań, którym musi się poddać pacjent. Rozpoczyna się od dobrze zebranego wywiadu, gdyż wiele leków stosowanych ogólnie i miejscowo, jak i chorób ogólnych powodują zaburzenia filmu łzowego. Także warunki pracy i życia, ilość godzin spędzonych przy komputerze wpływają na wystąpienie ZSO.

  Kolejny element diagnostyki to badanie w lampie szczelinowej, gdzie w powiększeniu możemy ocenić powieki – ich zamykanie i przyleganie do powierzchni oka, gruczoły Meiboma i ich wydzielinę, menisk łzowy, powierzchnię oka – obecność fałdów spojówki (LIPCOF), czas przerwania filmu łzowego z użyciem fluoresceiny (FBUT).  Czas przerwania filmu łzowego może być także mierzony automatycznie ( NIKBUT).

  Następnie powinno się wykonać testy barwienia z użyciem fluoresceiny i zieleni lizaminy lub różu bengalskiego, które pozwalają ocenić stopień zaawansowania zmian i skuteczność leczenia.

  Później w miarę potrzeby wykonuje się Test Schirmer I (bez i ze znieczuleniem) oraz Schirmer II. Służą do oceny wydzielania wodnej części filmu łzowego.

   

  Testy zalecane w codziennej praktyce oraz kwestionariusz objawów zostały opracowane przez  Międzynarodowy Zespół Ekspertów – Dry Eye Work Shop (DEWS) i pozwalają skutecznie ocenić stopień zaawansowania choroby i efekty leczenia.

  Leczenie i inne zalecenia

  Sukces terapeutyczny zależy w dużej mierze od ustalenia głównej przyczyny ZSO – od leczenia choroby podstawowej, od edukacji pacjenta w zakresie koniecznej zmiany stylu życia i diety i regularnego stosowania się do zaleceń, ustalenia realnych oczekiwań co do wyników leczenia.

  Wybór sposobu leczenia w zespole suchego oka zależy w dużym stopniu od przyczyny i ciężkości schorzenia.

  Podstawowym postępowaniem jest:

  • ograniczenie lub wyeliminowanie przyczyny
  • leczenie objawowe.

  W leczeniu objawowym najczęściej zalecane jest stosowanie preparatów sztucznych łez. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się między sobą wieloma właściwościami fizykochemicznym jak:

  • obecnością lub brakiem konserwantów
  • rodzajem substancji aktywnej
  • lepkością i pH
  • osmolarnością.

  Wybór właściwego preparatu nie jest prosty i często trafia do OKULUS PLUS pacjent, któremu nie pomagają źle dobrane krople – zwykle dzieje się tak, kiedy wcześniejsza diagnostyka schorzenia była niepełna lub było jej brak.

  Obecnie złotym standardem powinny być preparaty bez konserwantów. Na rynku dostępne są one albo w postaci jednorazowych fiolek tzw. minimsów albo wielodawkowe, w które wbudowane są specjalne systemy dozujące, zapewniające brak obecności substancji konserwującej, przy zachowaniu sterylności kropli przez długi czas.

  W ciężkich postaciach ZSO stosuje się preparaty o większej lepkości, w postaci żelu.

  W leczeniu Zespołu Suchego Oka bardzo duże znaczenie ma  również dbanie o higienę brzegów powiek. Odpowiednia higiena pozwala m.in. na udrożnienie gruczołów i regulację ich wydzielania, a więc jest pomocna w podtrzymywaniu prawidłowej funkcji warstwy lipidowej filmu łzowego.

  W ciężkich przypadkach leczenie ZSO może być uzupełnione o okluzję punktów łzowych, boczne zszycie powiek oraz o stosowanie autologicznego serum w postaci kropli z surowicy krwi.

  Inne zalecenia powinny obejmować zmianę stylu życia i diety np. ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem, czy spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3.

  Najtrudniejsze przypadki ZSO leczą zwykle w ośrodku
  dr n. med. Iwona Filipecka oraz dr n. med. Agnieszka Nowak

  ZATYCZKI DO KANALIKÓW ŁZOWYCH – ALTERNATYWA DLA SZTUCZNYCH ŁEZ

  Implanty wchłanialne Extend ( zatyczki ) wprowadzane są przez lekarza do punktów łzowych pacjenta. Przeznaczone dla pacjentów, u których stwierdzono przez krótki czas występowanie objawów suchego oka. Zatyczki zakładane są maksymalnie na okres 3 miesięcy, po tym czasie następuje ich rozpuszczenie.

  Jest to idealne rozwiązanie dla pacjentów z przejściowym zespołem suchego oka. Mogą być również stosowane po zabiegach laserowej korekcji wzroku (typu LASIK) Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny a pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z obecnością ciała obcego.

  Implanty wchłanialne:

  • dostępne w różnych rozmiarach, są dopasowywane indywidualnie do pacjenta
  • wykonane są z rozpuszczalnego kopolimeru kwasu glikolowego i węglanu trimetylenu
  • do wprowadzania potrzebna jest jedynie pęseta / kleszczyki
  • mogą być stosowane jako rozwiązanie próbne przed trwałą okluzją ( zalecaną przy zaawansowanym zespole suchego oka )

  Implanty Extend mogą być także stosowane przez osoby cierpiące na alergie, dyskomfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych albo zmianą klimatu, a także w celu przedłużenia czasu kontaktu i skuteczności leków.