Zespół Suchego Oka - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Zespół Suchego Oka

wydrukuj

rozmiar czcionki

Zespół Suchego Oka – objawy i choroba

Zespół Suchego Oka (ZSO) stał się chorobą cywilizacyjną o podobnej częstości występowania, jak np. otyłość i cukrzyca. Schorzenie staje się coraz większym zagrożeniem, gdyż wywołuje je nadmierne spędzanie czasu przed komputerem, smartfonem lub tabletem. Te urządzenia powodują, że dużo rzadziej mrugamy – powinniśmy to robić około 15 razy na minutę, a podczas używania komputerów lub tabletów, robimy to dwa razy rzadziej. Poniżej znajdziesz informację na temat stosowanych metod m.in. terapii NuLids, stosowaniu preparatów w postaci kropli lub żelu bez konserwantów oraz zatyczek implementowanych do punktów łzowych.

Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów, które powinny być łączone, m.in. z zespołem suchego oka należą:

 • pieczenie i ból oczu
 • uczucie zmęczenia oczu
 • ciężkości powiek
 • uczucie suchości oka
 • uczucie obecności piasku pod powiekami
 • swędzenie oczu lub brzegu powiek
 • uczucie podrażnienia powierzchni oka
 • uczucie dyskomfortu
 • zaczerwienienie oczu
 • okresowe zamglenie widzenia
 • łzawienie oczu
 • światłowstręt
 • obecność nitkowatej, śluzowej wydzieliny

Terapia NuLids

Terapia NuLids jest jedną z nowoczesnych metod wspierających leczenie zespołu suchego oka oraz zapalenie brzegów powiek. Zabieg jest nieinwazyjny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, trwa kilka minut, a pacjenci opisują go jako bardzo przyjemny!

Dobrze oczyszczone z roztoczy rzęsy i powieka oraz udrożnione gruczoły Meiboma leczą występujące zapalenie. Efekty widoczne są już po 3 zabiegach. Terapia leczenia zespołu suchego oraz zapalenia brzegów powiek dostępna jest w OKULUS PLUS w Jaworznie oraz w Bielsku Białej.

Na czym polega terapia NuLids

Terapia NuLids opiera się na masażu gruczołów Meiboma i higienie brzegów powiek w zespole zaburzeń powierzchni oka i zapaleniu brzegów powiek. Polega na przenoszeniu delikatnych oscylacyjnych ruchów silikonowej końcówki na brzegi powiek, dzięki czemu zostają usunięte zanieczyszczenia, wydzielina z rzęs i brzegów powiek oraz dochodzi do stymulacji i masażu gruczołów Meiboma. Zabieg wykonujemy w pozycji leżącej na zamkniętych oczach, silikonową szczoteczkę założoną na rękojeść aparatu.

Dla kogo?

Terapia NuLids rekomendowana jest pacjentom dorosłym oraz współpracującym dzieciom, ze stwierdzoną:

• demodekozą oczną ( infekcją nużeńcem ),
• zespołem suchego oka,
• zapaleniem brzegów powiek.

Tylko kilka zabiegów dzieli Cię od ulgi – zarezerwuj wizytę i przekonaj się osobiście!

  Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
  Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
  lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78

  Badania przeprowadzane u pacjentów udowodniły, że terapia NuLids przynosi ulgę suchym, zaczerwienionym, swędzącym i opuchniętym oczom, działając na gruczoły Meiboma w powiekach. Sprawdza się również w nużycy rzęs, przy ich systematycznym oczyszczeniu oraz pomiędzy zabiegami przedłużania i zagęszczania rzęs celem dokładnego oczyszczenia całej powieki i linii wodnej z zanieczyszczeń. 71% pacjentów regularnie wykonujących zabieg ogranicza stosowanie lubrykantów i/lub leków na suchość oczu na receptę.

  Metody Leczenia Zespołu Suchego Oka

  W OKULUS PLUS w sposób szczególny podchodzimy do leczenia tego schorzenia, mamy możliwość przeprowadzania niezbędnych badań i wypracowane procesy terapeutyczne, które pozwalają na likwidację lub ograniczenie dolegliwości, które wywoływane są przez ZSO. W opracowaniu i przygotowaniu są również kolejne metody z innowacyjnymi technologiami w zakresie terapii i leczenia Zespołu Suchego Oka.

  Uczucie suchości w oczach wywołane jest niedostatecznym wydzielaniem łez lub nieprawidłowym ich składem.  Nieleczony zespół suchego oka w dłuższym okresie może powodować silny ból i doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia i owrzodzenia rogówki. To z kolei sprzyja zakażeniom gałki ocznej wywołanych przez drobnoustroje i grzyby. Choć suchość oczu nie wydaje się poważnym zaburzeniem, w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet to utraty wzroku.

  Zaburzenia powierzchni oka zaburzają całą jego optykę, co powoduje, że nie można dobrać prawidłowo okularów czy soczewek kontaktowych. Nie można także wykonać zabiegu chirurgii refrakcyjnej, ponieważ powierzchnia oka jest nierówna. Nie da się dobrze wyliczyć soczewki wszczepianej w trakcie zabiegu usunięcia zaćmy.

  Pacjenci, którzy trafiają do OKULUS PLUS z zespołem suchego oka najczęściej skarżą się na pieczenie i ból oczu, łzawienie, światłowstręt. Zwykle wcześniejsze objawy schorzenia były przez nich niezauważane, lub wiązane z innymi zdarzeniami – np. wietrzną pogodą czy innymi schorzeniami.

  Rozpoznanie Zespołu Suchego Oka (ZSO)

  Diagnostyka ZSO wymaga sporej ilości badań, którym musi się poddać pacjent. Rozpoczyna się od dobrze zebranego wywiadu, gdyż wiele leków stosowanych ogólnie i miejscowo, jak i chorób ogólnych powodują zaburzenia filmu łzowego. Także warunki pracy i życia, ilość godzin spędzonych przy komputerze wpływają na wystąpienie ZSO.

  Kolejny element diagnostyki to badanie w lampie szczelinowej, gdzie w powiększeniu możemy ocenić powieki – ich zamykanie i przyleganie do powierzchni oka, gruczoły Meiboma i ich wydzielinę, menisk łzowy, powierzchnię oka – obecność fałdów spojówki (LIPCOF), czas przerwania filmu łzowego z użyciem fluoresceiny (FBUT).  Czas przerwania filmu łzowego może być także mierzony automatycznie ( NIKBUT).

  Następnie powinno się wykonać testy barwienia z użyciem fluoresceiny i zieleni lizaminy lub różu bengalskiego, które pozwalają ocenić stopień zaawansowania zmian i skuteczność leczenia.

  Później w miarę potrzeby wykonuje się Test Schirmer I (bez i ze znieczuleniem) oraz Schirmer II. Służą do oceny wydzielania wodnej części filmu łzowego.

   

  Testy zalecane w codziennej praktyce oraz kwestionariusz objawów zostały opracowane przez  Międzynarodowy Zespół Ekspertów – Dry Eye Work Shop (DEWS) i pozwalają skutecznie ocenić stopień zaawansowania choroby i efekty leczenia.

  Leczenie i inne zalecenia

  Sukces terapeutyczny zależy w dużej mierze od ustalenia głównej przyczyny ZSO – od leczenia choroby podstawowej, od edukacji pacjenta w zakresie koniecznej zmiany stylu życia i diety i regularnego stosowania się do zaleceń, ustalenia realnych oczekiwań co do wyników leczenia.

  Wybór sposobu leczenia w zespole suchego oka zależy w dużym stopniu od przyczyny i ciężkości schorzenia.

  Podstawowym postępowaniem jest:

  • ograniczenie lub wyeliminowanie przyczyny
  • leczenie objawowe.

  W leczeniu objawowym najczęściej zalecane jest stosowanie preparatów sztucznych łez. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się między sobą wieloma właściwościami fizykochemicznym jak:

  • obecnością lub brakiem konserwantów
  • rodzajem substancji aktywnej
  • lepkością i pH
  • osmolarnością.

  Wybór właściwego preparatu nie jest prosty i często trafia do OKULUS PLUS pacjent, któremu nie pomagają źle dobrane krople – zwykle dzieje się tak, kiedy wcześniejsza diagnostyka schorzenia była niepełna lub było jej brak.

  Obecnie złotym standardem powinny być preparaty bez konserwantów. Na rynku dostępne są one albo w postaci jednorazowych fiolek tzw. minimsów albo wielodawkowe, w które wbudowane są specjalne systemy dozujące, zapewniające brak obecności substancji konserwującej, przy zachowaniu sterylności kropli przez długi czas.

  W ciężkich postaciach ZSO stosuje się preparaty o większej lepkości, w postaci żelu.

  W leczeniu Zespołu Suchego Oka bardzo duże znaczenie ma  również dbanie o higienę brzegów powiek. Odpowiednia higiena pozwala m.in. na udrożnienie gruczołów i regulację ich wydzielania, a więc jest pomocna w podtrzymywaniu prawidłowej funkcji warstwy lipidowej filmu łzowego.

  W ciężkich przypadkach leczenie ZSO może być uzupełnione o okluzję punktów łzowych, boczne zszycie powiek oraz o stosowanie autologicznego serum w postaci kropli z surowicy krwi.

  Inne zalecenia powinny obejmować zmianę stylu życia i diety np. ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem, czy spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3.

  Najtrudniejsze przypadki ZSO leczą zwykle w ośrodku
  dr n. med. Iwona Filipecka oraz dr n. med. Agnieszka Nowak

  ZATYCZKI DO KANALIKÓW ŁZOWYCH – ALTERNATYWA DLA SZTUCZNYCH ŁEZ

  Implanty wchłanialne Extend ( zatyczki ) wprowadzane są przez lekarza do punktów łzowych pacjenta. Przeznaczone dla pacjentów, u których stwierdzono przez krótki czas występowanie objawów suchego oka. Zatyczki zakładane są maksymalnie na okres 3 miesięcy, po tym czasie następuje ich rozpuszczenie.

  Jest to idealne rozwiązanie dla pacjentów z przejściowym zespołem suchego oka. Mogą być również stosowane po zabiegach laserowej korekcji wzroku (typu LASIK) Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny a pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z obecnością ciała obcego.

  Implanty wchłanialne:

  • dostępne w różnych rozmiarach, są dopasowywane indywidualnie do pacjenta
  • wykonane są z rozpuszczalnego kopolimeru kwasu glikolowego i węglanu trimetylenu
  • do wprowadzania potrzebna jest jedynie pęseta / kleszczyki
  • mogą być stosowane jako rozwiązanie próbne przed trwałą okluzją ( zalecaną przy zaawansowanym zespole suchego oka )

  Implanty Extend mogą być także stosowane przez osoby cierpiące na alergie, dyskomfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych albo zmianą klimatu, a także w celu przedłużenia czasu kontaktu i skuteczności leków.