Zabiegi na powiekach, spojówce i rogówce - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

NIE ODKŁADAJ DIAGNOSTYKI. W NASZYCH PLACÓWKACH MOŻESZ CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE! Kliknij i sprawdź.

Zabiegi na powiekach, spojówce i rogówce

wydrukuj

rozmiar czcionki

USUNIĘCIE GRADÓWKI

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu Meiboma, objawiające się zwykle niebolesnym zgrubieniem spojówki. Powstaje wskutek zaczopowania ujścia gruczołu a zalegająca treść nasila stan zapalny i powoduje powiększanie guzka.

Zabieg usunięcia gradówki przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Po odwróceniu powieki nacinamy spojówkę powiekową i usuwamy masy wraz z torebką wewnątrz której się znajdują. Usunięcie torebki zapewnia nieodnawianie się gradówki w późniejszym czasie w tym samym miejscu.

OPERACJA SKRZYDLIKA

Skrzydlik, to nieprawidłowa tkanka włóknisto-naczyniowa, rozrastająca się w kształcie skrzydła od spojówki i napełzająca na rogówkę. Najczęściej znajduje się w obrębie szpary powiekowej od nosa. Występuje  głównie u ludzi przewlekle narażonych na światło i wiatr, np. u rolników.

Skrzydlik usuwamy, gdy powiększając się powoduje zaburzenia widzenia, przebiega z przewlekłym odczynem zapalnym lub ze względów kosmetycznych.

Zabieg operacji skrzydlika polega na jego usunięciu najpierw w części spojówkowej, a następnie dokładnym oddzieleniu i wycięciu w części rogówkowej. Następnie powierzchnia rogówki zostaje wygładzona, a w niektórych przypadkach można naszyć błonę owodniową.

PODWINIĘCIE POWIEKI – ENTROPION

Podwinięcie powieki powodujące drażnienie powierzchni oka przez rzęsy lub skórę jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego, gdy stanowi zagrożenie  dla prawidłowej ostrości wzroku.

Jest kilka rodzajów zabiegu stosowanych w entropionie. Rodzaj wykonywanego zabiegu zależy od stopnia zaburzeń oraz rodzaju nieprawidłowości anatomicznych i jest indywidualnie omawiany przez chirurga z każdym pacjentem.

ODWINIĘCIE POWIEKI – EKTROPION

Odwinięcie powieki to schorzenie polegające na odwinięciu lub rotacji powieki, powodujące nieprawidłowe jej przyleganie do gałki ocznej. Najczęściej związane jest ze zwiększoną wiotkością lub osłabieniem tkanek zapewniających prawidłowe ustawienie powieki dolnej.

Zabieg operacyjny wykonujemy, gdy odsłonięcie oka powoduje zaburzenia widzenia lub nadmierne łzawienie związane z odsunięciem punktu łzowego. Rodzaj zabiegu jest indywidualnie dobierany dla każdego pacjenta, w zależności od lokalizacji i stopnia wiotkości tkanek.

USUNIĘCIE KĘPEK ŻÓŁTYCH, BRODAWEK  NA POWIEKACH

Zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym, polegające na wycięciu drobnych zmian w obrębie spojówki i skóry powiek.

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78