|

|

Witrektomia

Co to jest witrektomia?

Witrektomia jest rodzajem operacji oka, której celem jest leczenie różnych problemów z siatkówką i ciałem szklistym.

Im szybciej lekarz usunie zmiany chorobowe w oku, tym lepszy będzie efekt zabiegu.

W wielu przypadkach witrektomia jest jedyną metodą leczenia, w niektórych ostatnią szansą na poprawę widzenia. Zabieg ten może uratować wzrok ale także samo oko.

Czytaj więcej

Charakterystyka zabiegu

Czas trwania:

do 1 godz
Kontrola:
dzień po zabiegu lub wg wskazań lekarza

Przygotowanie oraz zabieg

Zabiegi witrektomii wykonujemy po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki okulistycznej, w szczególności z uwzględnieniem badania OCT, USG i w wybranych przypadkach angiografii fluoresceinowej.

W OKULUS PLUS zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pod stałą opieką lekarza anestezjologa. Polega na wykonaniu mikroskopijnych nacięć w ścianie gałki ocznej. W zależności od rodzaju choroby, chirurg może wprowadzić do oka płyn, gaz lub olej silikonowy aby pomóc siatkówce utrzymać się we właściwej pozycji.

Dlaczego mogę potrzebować witrektomii?

Zabieg witrektomii może być konieczny w przypadku wystąpienia jednego z następujących problemów z oczami:

– Retinopatia cukrzycowa
– Odwarstwienie siatkówki
– Krwotok do ciała szklistego
– Zakażenie wewnątrz oka
– Poważny uraz oka
– Otwór w centralnej części siatkówki (plamka)
– Zmarszczka w centralnej części siatkówki
– Niektóre problemy po operacji zaćmy

Schorzenia te mogą powodować utratę wzroku – jeśli nie są leczone, niektóre z nich mogą nawet doprowadzić do ślepoty.

Witrektomia może być konieczna w nagłych przypadkach – na przykład w przypadku urazu oka. W innych przypadkach, lekarz okulista może zaplanować witrektomię z wyprzedzeniem.

Zapytaj swojego okulistę o korzyści i ryzyko wszystkich opcji leczenia.

Czy możliwe są powikłania?

Każda operacja wiąże się z potencjalnym ryzykiem powstania powikłań. Warto jednak zaznaczyć, że w zabiegach okulistycznych występują one niezwykle rzadko, a odpowiednio wcześnie rozpoznane mogą być skutecznie leczone.

Czy zabieg jest refundowany?

Tak, w OKULUS PLUS zabieg witrektomii możesz wykonać nieodpłatnie, w ramach refundacji przez NFZ. Czas oczekiwania jest krótki. Prosimy o kontakt z rejestracją medyczną.

Wskazania po zabiegu witrektomii

Operacja wykonywana jest na Oddziale Chirurgii Jednego Dnia, oznacza to, że jeszcze tego samego dnia pacjent wypisywany jest do domu. Widzenie przez kilka dni po operacji jest zazwyczaj gorsze niż przed zabiegiem. Należy przestrzegać zaleceń okulisty dotyczących pielęgnacji oczu. Może zaistnieć potrzeba zażywania kropli do oczu z antybiotykami, aby zapobiec infekcji. Po zabiegu może również wystąpić niewielki ból oka, w złagodzeniu którego powinny pomóc dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

W okresie rekonwalescencji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Specjalista

Operacje witrektomii w OKULUS PLUS wykonuje doświadczony lekarz, specjalista chorób oczu, dr n. med. Justyna Sierocka-Stępień.

Poznaj specjalistów
w tej dziedzinie:

lek. Justyna Sierocka-Stępień

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego. W OKULUS PLUS zajmuje się leczeniem zabiegowym chorób siatkówki, ciała szklistego. Wykonuje zabiegi witrektomii w Bielsku-Białej.

W którym miejscu
możemy Ci pomóc:


Czy zabieg korekcji wzroku jest dla mnie?

Wyobraź sobie, że możesz pisać SMS-y, prowadzić samochód, ćwiczyć, czytać, pracować przy komputerze, podróżować, a także wykonywać prace ogrodowe czy majsterkowanie, bez okularów i soczewek kontaktowych. Odkryj wygodę życia i pożegnaj na dobre okulary i soczewki kontaktowe.

Zabiegi korekcji wzroku zazwyczaj nie są zalecane osobom poniżej 21. r.ż., ponieważ ich wzrok może się jeszcze zmieniać. W zamian możemy Ci zaproponować specjalistyczne soczewki kontaktowe. Jeśli pacjent jest w wieku szkolnym i ma stwierdzoną krótkowzroczność, rekomendujemy metody korygujące i hamujące postęp tej wady wzroku np. ortokorekcję (soczewki zakładane na noc). Zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów w celu omówienia możliwych rozwiązań korekcji wady wzroku.

Jeśli Twoim celem jest dobre, wyraźne widzenie bez okularów i soczewek kontaktowych, to jesteś we właściwym miejscu. Pacjentom z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem, w wieku 21 – 40 lat najczęściej rekomendujemy zabieg laserowej korekcji wzroku lub zabieg usunięcia wady wzroku z soczewkami fakijnymi. Wypełnij e-kwalifikację i sprawdź czy jesteś dobrym kandydatem lub umów termin wizyty u naszych specjalistów.

W miarę upływu lat soczewka w oku staje się mniej elastyczna, w efekcie możesz zauważyć trudności podczas czytania, obsługi telefonu lub komputera. Pierwszą wyborem są najczęściej okulary do czytania lub okulary progresywne. Jeżeli cenisz komfort życia bez okularów, warto rozważyć refrakcyjną wymianę soczewki lub laserową korekcję wad wzroku i presbiopii. Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od stopnia zaawansowania tych zmian i wady wzroku, która może ale nie musi współistnieć. Wypełnij e-kwalifikację lub umów termin wizyty u naszych specjalistów.

Jeśli chorujesz na zaćmę, jednym skutecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny usunięcia zaćmy. Naturalna, zmętniała soczewka zostaje zastąpiona sztuczną. Wybór odpowiedniej soczewki, to wybór Twojej jakości widzenia, a zabieg wykonywany jest raz w życiu. To doskonała okazja, aby wybrać dobrej jakości, zaawansowaną soczewkę, która pozwoli Ci odzyskać dobre widzenie i cieszyć się życiem bez okularów.

Wypełnij e-kwalifikację lub umów termin wizyty.

Nie wiesz czy się kwalifikujesz*?

Nie martw się!

Nasi eksperci dobiorą odpowiednią metodę korekcji do Twojego wzroku do Twojego przypadku.

*Jeśli zakwalifikujesz się na zabieg, nie zapłacisz za badanie kwalifikacyjne (wartość: 399zł)

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma