Miękkie soczewki kontaktowe - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Miękkie soczewki kontaktowe

wydrukuj

rozmiar czcionki

Miękkie soczewki kontaktowe zawdzięczają swoją nazwę właściwości tworzyw, w których skład wchodzi woda w proporcji od 36% do 70%. Dzięki temu właśnie są miękkie i gazoprzepuszczalne, co jest najistotniejsze dla utrzymania właściwości i prawidłowej funkcji rogówki, która aby zachować swą przezroczystość potrzebuje stałego napływu tlenu z powietrza.

Ze względu na dużą zawartość wody i właściwości polimerów, miękkie soczewki kontaktowe, łatwo ulegają „zabrudzeniu”. Opłaszczające soczewkę osady pochodzące z filmu łzowego mogą zmienić fizyczne i chemiczne właściwości jej powierzchni oraz obniżyć jej gazoprzepuszczalność, doprowadzając tym samym do zmniejszenia tolerancji oka na jej obecność.

Rozmaitość typów miękkich soczewek kontaktowych obecnie dostępnych na rynku zależy nie tylko od rodzaju korygowanej wady wzroku, (krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm), lecz także od ich trwałości. Dziś dostępne są soczewki przeznaczone do dłuższego noszenia (12-24 miesiące) lub do systematycznej wymiany w okresach od 1 tygodnia do 1 miesiąca.

Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany dzięki bardzo częstej wymianie (co 1-2 tygodnie), rozwiązują problem osadów zbierających się na powierzchni, soczewki są wymieniane zanim osady zdążą się na nich opłaszczyć. Osady zazwyczaj przyczyniały się do obniżenia jakości powierzchni tradycyjnych soczewek kontaktowych po pewnym czasie ich stosowania.

Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany są zwykle noszone przez dwa tygodnie ze zdejmowaniem na noc (dzienne noszenie). Niektóre z nich mogą być noszone przez 7 dni/6 nocy a następnie wymienione na nową, sterylną parę (noszenie bez przerwy). Taki sposób noszenia może być jednak zaordynowany tylko przez Specjalistę po dokładnych badaniach oczu pacjenta. W każdym przypadku, na co wskazuje duża ilość danych, częsta wymiana soczewek kontaktowych może pomóc w ograniczeniu niebezpieczeństw związanych z ich noszeniem przez wiele miesięcy.

Najnowsze osiągnięcie w dziedzinie soczewek kontaktowych to soczewki jednodniowe. Stosowanie ich w radykalny sposób zmniejsza możliwość wystąpienia infekcji oraz eliminuje konieczność ich pielęgnowania. Codzienna wymiana to teraz najczęściej zalecany przez większość okulistów sposób noszenia soczewek kontaktowych.

Zalety miękkich soczewek kontaktowych w porównaniu do soczewek sztywnych:

 • większy komfort
 • spełniają zarówno cele estetyczne jak i praktyczne, najczęściej oba naraz
 • mniejsze ryzyko uszkodzeń wynikających z nieumiejętnego nakładania lub noszenia
 • są łatwiej tolerowane i wymagają krótszego okresu adaptacji
 • dzięki swojej stabilności mogą być używane podczas uprawiania sportów oraz aktywnego trybu życia
 • mogą być używane tylko okresowo
 • zakładanie i zdejmowanie jest relatywnie łatwiejsze niż w przypadku twardych soczewek kontaktowych
 • mniejsze prawdopodobieństwo dostania się drobinek, np. kurzu, między soczewkę a rogówkę, co prowadzi zwykle do otarć

 


Obecnie noszone soczewki kontaktowe można podzielić na cztery główna rodzaje:

oko

Miękkie soczewki kontaktowe

Twarde soczewki kontaktowe

Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe

Soczewki kosmetyczne i kolorowe


 

  Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
  Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
  lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78