|

|

Miękkie soczewki kontaktowe

Czytaj więcej

Miękkie soczewki kontaktowe zawdzięczają swoją nazwę właściwości tworzyw, w których skład wchodzi woda w proporcji od 36% do 70%. Dzięki temu właśnie są miękkie i gazoprzepuszczalne, co jest najistotniejsze dla utrzymania właściwości i prawidłowej funkcji rogówki, która aby zachować swą przezroczystość potrzebuje stałego napływu tlenu z powietrza.

Ze względu na dużą zawartość wody i właściwości polimerów, miękkie soczewki kontaktowe, łatwo ulegają „zabrudzeniu”. Opłaszczające soczewkę osady pochodzące z filmu łzowego mogą zmienić fizyczne i chemiczne właściwości jej powierzchni oraz obniżyć jej gazoprzepuszczalność, doprowadzając tym samym do zmniejszenia tolerancji oka na jej obecność.

Rozmaitość typów miękkich soczewek kontaktowych obecnie dostępnych na rynku zależy nie tylko od rodzaju korygowanej wady wzroku, (krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm), lecz także od ich trwałości. Dziś dostępne są soczewki przeznaczone do dłuższego noszenia (12-24 miesiące) lub do systematycznej wymiany w okresach od 1 tygodnia do 1 miesiąca.

 

Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany dzięki bardzo częstej wymianie (co 1-2 tygodnie), rozwiązują problem osadów zbierających się na powierzchni, soczewki są wymieniane zanim osady zdążą się na nich opłaszczyć. Osady zazwyczaj przyczyniały się do obniżenia jakości powierzchni tradycyjnych soczewek kontaktowych po pewnym czasie ich stosowania.

Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany są zwykle noszone przez dwa tygodnie ze zdejmowaniem na noc (dzienne noszenie). Niektóre z nich mogą być noszone przez 7 dni/6 nocy a następnie wymienione na nową, sterylną parę (noszenie bez przerwy). Taki sposób noszenia może być jednak zaordynowany tylko przez Specjalistę po dokładnych badaniach oczu pacjenta. W każdym przypadku, na co wskazuje duża ilość danych, częsta wymiana soczewek kontaktowych może pomóc w ograniczeniu niebezpieczeństw związanych z ich noszeniem przez wiele miesięcy.

Najnowsze osiągnięcie w dziedzinie soczewek kontaktowych to soczewki jednodniowe. Stosowanie ich w radykalny sposób zmniejsza możliwość wystąpienia infekcji oraz eliminuje konieczność ich pielęgnowania. Codzienna wymiana to teraz najczęściej zalecany przez większość okulistów sposób noszenia soczewek kontaktowych.

Zalety miękkich soczewek kontaktowych w porównaniu do soczewek sztywnych:

  • większy komfort
  • spełniają zarówno cele estetyczne jak i praktyczne, najczęściej oba naraz
  • mniejsze ryzyko uszkodzeń wynikających z nieumiejętnego nakładania lub noszenia
  • są łatwiej tolerowane i wymagają krótszego okresu adaptacji
  • dzięki swojej stabilności mogą być używane podczas uprawiania sportów oraz aktywnego trybu życia
  • mogą być używane tylko okresowo
  • zakładanie i zdejmowanie jest relatywnie łatwiejsze niż w przypadku twardych soczewek kontaktowych
  • mniejsze prawdopodobieństwo dostania się drobinek, np. kurzu, między soczewkę a rogówkę, co prowadzi zwykle do otarć

 

Obecnie noszone soczewki kontaktowe można podzielić na cztery główna rodzaje:

Miękkie soczewki kontaktowe

Twarde soczewki kontaktowe

Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe

Soczewki kosmetyczne i kolorowe

 

Zmagasz się z takim problemem?
Skontaktuj się z nami!

Dlaczego warto podjąć leczenie w OKULUS?

Gwarancja
bezpieczeństwa

Twój komfort jest naszym priorytetem, dlatego w klinice OKULUS stosujemy najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa. Korzystamy wyłącznie z certyfikowanych i sprawdzonych materiałów medycznych, a wszystkie narzędzia i urządzenia są regularnie sterylizowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Doświadczony
personel

Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w diagnostyce i leczeniu schorzeń okulistycznych. Co więcej, stawiamy na rozwój, dlatego dbamy o ciągłe podnoszenie kwalifikacji naszego personelu poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. To gwarancja usług najwyższej jakości.

Nowoczesna
technologia

Klinika OKULUS jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który pozwala nam na przeprowadzanie precyzyjnych diagnoz i skutecznych zabiegów. Korzystamy z innowacyjnych osiągnięć współczesnej medycyny i precyzyjnych urządzeń, takich jak wiązka laserowa. Wszystko to w trosce o zdrowie naszych pacjentów.

Nie wiesz czy się kwalifikujesz*?

Nie martw się!

Nasi eksperci dobiorą odpowiednią metodę korekcji do Twojego wzroku do Twojego przypadku.

*Jeśli zakwalifikujesz się na zabieg, nie zapłacisz za badanie kwalifikacyjne (wartość: 399zł)

Poznaj opinie
naszych pacjentów

Satysfakcja naszych pacjentów jest dla nas priorytetem. Dlatego dbamy o najwyższą jakość opieki i komfort każdego pacjenta. Przekonaj się, co o nas mówią!

Cennik z zabiegami

Pobierz cennik PDF

Skontaktuj się z nami i zapytaj o zabieg łączony w ramach NFZ

Skontaktuj się

Chcesz zadbać o swoje oczy? Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić wizytę lub zadać pytania. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci widzieć świat w najlepszy możliwy sposób.

Bielsko Biała

Katowice

Spytaj o wizytę lub opisz problem

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma