|

|

Terapia widzenia

Czytaj więcej

Terapia widzenia w OKULUS PLUS

OKULUS PLUS, jako nowoczesny ośrodek medyczny, już od kilku lat realizuje Terapię Widzenia. Metody treningowe z zakresu Terapii Widzenia są w Polsce jeszcze mało znane, choć na Zachodzie stosowane od lat. Terapia odnosi się do neurologicznego aspektu widzenia: ma na celu nauczyć system wzrokowy w mózgu „widzieć lepiej”. Polega na wielokrotnym powtarzaniu pewnych zadań (odpowiednich ćwiczeń) tak długo, aż staną się odruchami, bez udziału świadomości tzw. „przeprogramowanie” złych nawyków wzrokowych na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. Odpowiednio prowadzona przez wszystkich naszych specjalistów, pod nadzorem i według ustalonego – przez mgr Agnieszkę Lembowicz, Kierownik Pracowni Optometrii i Terapii Widzenia –  indywidualnie dla każdego pacjenta programu, pozwala we współpracy z pacjentem wyćwiczyć wzrok w każdym wieku. Nasz najstarszy pacjent z terapii widzenia ma ponad 80 lat, podczas gdy najmłodszymi są już 6-miesięczne niemowlaki!

Techniki stosowane w Terapii Widzenia są odmienne od tych, które prowadzą ortoptyści i rehabliltanci wzroku. Terapia widzenia jest alternatywą dla znanej w Polsce ortoptycznej metody leczenia problemów z widzeniem.

 

Leczenie w OKULUS PLUS to wyspecjalizowana praca zespołowa

Pacjent przed rozpoczęciem leczenia, poprzez wykorzystanie ćwiczeń i technik z zakresu Terapii Widzenia, badany jest według wypracowanej przez naszych ekspertów procedury, której nieodłącznymi wspólnymi elementami są: badania optometryczno/ortoptyczne oraz konsultacja okulistyczna u specjalisty chorób oczu. Tylko takie podejście pozwala w pełni kompleksowo i świadomie rozpocząć proces leczenia, którego celem jest osiągnięcie jak najlepszych efektów widzenia i zdrowia pacjenta.

Po kompleksowych badaniach diagnostycznych i konsultacjach lekarskich, kwalifikację do rozpoczęcia leczenia w ramach terapii widzenia ustala Agnieszka Lembowicz, Kierownik Pracowni Optometrii i Terapii Widzenia OKULUS PLUS.

Mgr Lembowicz to dyplomowana optometrystka i ortoptystka, przeszkolona przez specjalistów należących do amerykańskiego College of Optometrists. Mgr Lembowicz indywidualnie dla każdego pacjenta opracowuje program leczenia, który w dalszej kolejności realizowany jest przez kierowany przez nią zespół optometrystów OKULUS PLUS. Każdy pacjent prowadzony jest według spersonalizowanych opinii i zaleceń, które osobiście nadzoruje i na bieżąco modyfikuje w trakcie wizyty pacjenta w naszym ośrodku, jak i podczas codziennych porannych odpraw swojego zespołu bez udziału pacjenta. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany zespół z użyciem najnowocześniejszych metod i pomocy rekomendowanych przez amerykańskich naukowców.

Wiek pacjenta Terapii Wzroku w OKULUS PLUS

Terapia Widzenia nie jest dedykowana tylko dzieciom. Oczywiście, w większości przypadków najlepsze efekty terapii uzyskuje się w młodym wieku, jednak nigdy nie jest za późno na podjęcie próby usprawnienia funkcji układu wzrokowego i komfortu widzenia. Nasz najstarszy pacjent z terapii widzenia ma ponad 80 lat, podczas gdy najmłodszymi są już 6-miesięczne niemowlaki!

Terapia Wzroku dedykowana jest osobom w każdym wieku:

 • z zaburzeniami ustawienia oczu, tj. z różnego typu zezami (częsta alternatywa dla operacji),
 • z niedowidzeniem,
 • z tłumieniem,
 • z zaburzeniami funkcji wzrokowych,
 • z zaburzeniami ruchów oczu,
 • z zaburzeniami pracy mięśni okołoruchowych (np. po urazach i wypadkach, przy porażeniu mięśni, po operacjach mózgu),
 • z krótkowzrocznością,
 • z zaburzeniami akomodacji,
 • z bólami głowy, piekącymi i bolącymi oczami, zmęczeniem po czytaniu, nadwyrężającym wzrok w dziennej pracy

 

 

Co obejmuje Terapia Widzenia w OKULUS PLUS?

 • Ćwiczenia stymulujące harmonijne współdziałanie półkul mózgowych
 • Osiąganie wyższych sprawności wzrokowych
 • Nauka świadomego patrzenia
 • Ćwiczenia widzenia centralnego i peryferyjnego
 • Dobór właściwej korekcji okularowej (lub zmiana dotychczasowej)
 • Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzrokowo-słuchowej
 • Ćwiczenia funkcji wzrokowych
 • Ćwiczenia akomodacji
 • Ćwiczenia mięśni gałek ocznych

Tryb prowadzenia terapii w OKULUS PLUS

Podstawą Terapii Widzenia są ćwiczenia domowe. Gabinetowa terapia wzrokowa odbywa się z reguły jeden raz w tygodniu lub raz na dwa-trzy tygodnie. W przypadku dzieci w obecności rodzica, bądź opiekuna. W zależności od problemu, czas jaki trwają ćwiczenia w domu jest różny, jednak z reguły nie przekracza on 20-25 min. dziennie. Ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie lub kilka razy w tygodniu, w zależności od zaleceń. Wielką rolę odgrywa tu sumienność i systematyczność oraz zaangażowanie rodziców, jeśli pacjentem jest dziecko.

Optometryczna Terapia Widzenia jest bardzo często alternatywą dla zabiegu operacyjnego w przypadku zezów lub przygotowuje pacjenta do zabiegu, a po operacji rehabilituje układ wzrokowy i pomaga osiągnąć niezbędne do prawidłowego funkcjonowania widzenie obuoczne, tak aby efekt pozabiegowy był trwały.

 

Terapia widzenia to innowacyjna, uznana w USA metoda leczenia.

Terapia widzenia to działania usprawniające funkcje wzrokowe polegające na rozwijaniu umiejętności posługiwania się wzrokiem, a tym samym zwiększaniu możliwości wzrokowych i komfortu widzenia obuocznego w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenia akomodacji oka i widzenia obuocznego najczęściej nie są chorobą ani wadą wzroku, choć mogą być z nimi powiązane. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że w większości przypadków można je usunąć ćwiczeniami w gabinetach optometrycznych lub ortoptycznych oraz odpowiednią higieną życia.

Terapia Widzenia w Polsce

Metody treningowe z zakresu Terapii Widzenia są w Polsce jeszcze mało znane, choć na Zachodzie stosowane od lat. Aktualnie terapia ta stanowi nieodłączny element edukacji optometrystów w USA, w niektórych uczelniach Kanady i krajów europejskich. Wykonywane pod opieką optometrysty ćwiczenia pobudzają narząd wzroku do lepszej pracy oraz wpływają na odpowiedzialne za widzenie obszary mózgu. Pacjenci uczestniczący w terapii otrzymują również informację, jakie ćwiczenia mogą być samodzielnie wykonywane w domu (pod kontrolą specjalisty), żeby terapia była bardziej skuteczna.

Kierownikiem Pracowni Optometrii i Terapii Widzenia OKULUS PLUS jest dyplomowana optometrystka i ortoptystka – mgr Agnieszka Lembowicz – przeszkolona przez specjalistów należących do amerykańskiego College of Optometrists. Zajęcia prowadzone przez nią osobiście oraz wykwalifikowany zespół realizowane są z użyciem najnowocześniejszych metod i pomocy rekomendowanych przez amerykańskich naukowców.

 

Zmagasz się z takim problemem?
Skontaktuj się z nami!

Dlaczego warto podjąć leczenie w OKULUS?

Gwarancja
bezpieczeństwa

Twój komfort jest naszym priorytetem, dlatego w klinice OKULUS stosujemy najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa. Korzystamy wyłącznie z certyfikowanych i sprawdzonych materiałów medycznych, a wszystkie narzędzia i urządzenia są regularnie sterylizowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi.

Doświadczony
personel

Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w diagnostyce i leczeniu schorzeń okulistycznych. Co więcej, stawiamy na rozwój, dlatego dbamy o ciągłe podnoszenie kwalifikacji naszego personelu poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. To gwarancja usług najwyższej jakości.

Nowoczesna
technologia

Klinika OKULUS jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który pozwala nam na przeprowadzanie precyzyjnych diagnoz i skutecznych zabiegów. Korzystamy z innowacyjnych osiągnięć współczesnej medycyny i precyzyjnych urządzeń, takich jak wiązka laserowa. Wszystko to w trosce o zdrowie naszych pacjentów.

Nie wiesz czy się kwalifikujesz*?

Nie martw się!

Nasi eksperci dobiorą odpowiednią metodę korekcji do Twojego wzroku do Twojego przypadku.

*Jeśli zakwalifikujesz się na zabieg, nie zapłacisz za badanie kwalifikacyjne (wartość: 399zł)

Poznaj opinie
naszych pacjentów

Satysfakcja naszych pacjentów jest dla nas priorytetem. Dlatego dbamy o najwyższą jakość opieki i komfort każdego pacjenta. Przekonaj się, co o nas mówią!

Cennik z zabiegami

Pobierz cennik PDF

Skontaktuj się z nami i zapytaj o zabieg łączony w ramach NFZ

Skontaktuj się

Chcesz zadbać o swoje oczy? Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić wizytę lub zadać pytania. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci widzieć świat w najlepszy możliwy sposób.

Bielsko Biała

Katowice

Spytaj o wizytę lub opisz problem

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma