OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Leczenia nużeńca (demodekoza)

wydrukuj

rozmiar czcionki

NUŻYCA

Nużeniec to pasożyt powierzchni oka, często mylnie diagnozowany jako zapalenie alergiczne, infekcja bakteryjna czy grzybiczna. Roztocza nużeńca są dobrze widoczne dopiero pod mikroskopem, stąd niezbędne jest pobranie materiału z rzęs pacjenta i jego przebadanie.

OBJAWY

Osoby z przewlekłym zapaleniem brzegów powiek, a także ze zmianami o charakterze dermatologicznym. Zmiany wywołane przez nużeńce mogą przebiegać również bez wyraźnych cech charakterystycznych. Pacjenci skarżą się wówczas na pieczenie powiek i uporczywe swędzenie – powiązane z zaczerwienieniem powiek.

PRZYCZYNY

Najczęściej do zarażenia roztoczami nużeńca dochodzi drogą kontaktową (pocałunki, dotyk, ocieranie twarzy ręką, itp.) oraz za pośrednictwem kurzu, w którym mogą występować jaja roztoczy.

PAMIĘTAJ! Nużeniec powoduje uporczywe, przewlekłe zapalenie brzegów powiek,
a czasem także spojówek – mylnie zdiagnozowany wydłuży ten czas !


Leczenie nużeńca w OKULUS PLUS jest realizowane w ramach wizyt lekarskich.

PRZEBIEG LECZENIA W OKULUS PLUS

Stwierdzenie występowania nużeńca nie jest trudne, ani inwazyjne. W tym celu pobiera się od pacjenta kilka rzęs, które zabezpiecza się w sporządzonym odpowiednio preparacie, a następnie dokładnie poddaje analizie w badaniu mikroskopowym. Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz okulista w oparciu o wynik badania parazytologicznego oraz o stan kliniczny. Leczenie nużeńca wynosi minimum 2 miesiące i wymaga systematyczności oraz dobrej współpracy pomiędzy pacjentem i lekarzem. Źle leczona demodekoza nawraca, co może mieć istotny wpływ na widzenie pacjenta.

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78