OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Nagrodzony „Gloria Artis” pacjentem Kliniki

13 maj 2015

wydrukuj

rozmiar czcionki

Z radością dzielimy się z Państwem słowami naszych Pacjentów, wśród których są zarówno zwykli-niezwykli Pacjenci z Polski i za granicy, ale również osoby o wyjątkowych pasjach, pracy i dorobku. Bardzo cieszymy się, że mamy przyjemność dbać o zdrowie oczu wszystkich Państwa, w tym osób dbających o nasze bezpieczeństwo (strażacy, policjanci czy wojskowi), ale również artystów (muzyków, malarzy),  dzięki którym poznajemy kolejne dziedziny sztuki z innej-nowej perspektywy.

 

W tym tygodniu grono to wzbogacił p. Wiktor Ostrzołek, witrażysta odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Minister Kultury Kazimierz Michał Ujazdowski przyznał artyście to najwyższe wyróżnienie, twierdząc, że może być jedynie skromnym wyrazem wdzięczności za jego ogromny wkład i zasługi na rzecz kultury.

 

Dla Pana Wiktora witraże to muzyka do oglądania, której nie ma bez światła, koloru. W życiu zawodowym i prywatnym kieruje się zasadą, którą i my podzielamy: „liczy się tylko najwyższa jakość i jeśli współpracować to tylko z profesjonalistami”. Zapraszamy do poznania biogramu naszego kolejnego, wspaniałego pacjenta.

 

Witraże Wiktora Ostrzołka znajdują w Rzymie, Niemczech, Austrii, Holandii i Francji. Jego dorobek artystyczny liczy ponad 140 witraży w obiektach sakralnych. W samej archidiecezji katowickiej jego prace zdobią ponad 40 obiektów sakralnych i innych budynków. Najbardziej znaczące dzieła artysty znajdują się jednak poza Śląskiem. Ostrzołek jest autorem projektu największego okna witrażowego w Polsce. Można je podziwiać w gdańskiej bazylice Mariackiej. Także katedry w Gorzowie, Kołobrzegu, Poznaniu i Szczecinie zostały ozdobione witrażami jubilata. Jego dzieła znaleźć można również w łagiewnickim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wiktor Ostrzołek poza witrażami zajmuje się akwarelą, grafiką użytkową, tworzy płaskorzeźby, rzeźby i portale. Poza Gloria artis uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury.