|

|

Krótkowzroczność – bezpłatne konsultacje

Zapraszamy pacjentów OKULUS PLUS z rozpoznaną krótkowzrocznością na bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Wizyta może odbyć się w Jaworznie (32 627 63 98) lub Bielsku Białej (33 816 25 78) – obowiązuje rejestracja osobista lub telefoniczna. Podczas konsultacji wykonamy podstawowe badania oraz zarekomendujemy najlepszą ścieżkę korekcji dla Ciebie lub Twojego dziecka.

Krótkowzroczność plagą XXI wieku!

Co to jest krótkowzroczność i czy to duży problem w dzisiejszym świecie?

Krótkowzroczność (myopia) przez niektórych określana jest plagą XXI wieku. Ta wada wzroku występująca u dorosłych i u dzieci powoduje złe widzenie dalekich obrazów. Im większa krótkowzroczność tym krótsza odległość, z której pacjent widzi dobrze. Dzieci w szkole mają problem z czytaniem tekstu na tablicy, odpisują od kolegów siedzących obok – blisko, nie trafiają do celu na zajęciach WF-u. Pacjenci z tą wadą źle widzą w kinie, mają problemy z prowadzeniem samochodu.

Obecnie wg danych WHO dotyczy 23% populacji świata. W USA i Europie krótkowzroczność występuje u 50% młodych, dorosłych ludzi, a w rozwiniętych krajach Azji wg różnych badań nawet u 90% .

Czym spowodowane jest narastanie krótkowzroczności? 

Tak drastyczny wzrost w ciągu ostatnich 30 lat spowodowany jest czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Stwierdzono, że ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dzieci wzrasta trzykrotnie, gdy oboje rodziców ma tę wadę. Czynniki środowiskowe to zmiana trybu życia – częsta praca wzrokowa na bliskie odległości – komputery, telefony, tablety oraz rzadsze przebywanie na dworze i patrzenie na dalekie odległości.

Jakie leczenie rekomendowane jest w przypadku dzieci ?

W przypadku dzieci poza stosowaniem najlepszej korekcji i zapewnieniem dobrego widzenia, ważne jest zapobieganie postępowi krótkowzroczności.

Według badań przeprowadzonych przez He i wsp. w obserwacji trzyletniej 40 minut dziennie spędzonych przez dzieci na aktywnościach na dworze zmniejsza występowanie i progresję krótkowzroczności u dzieci szkolnych. W badaniach Sydney Myopia Study potwierdzono,  że w zahamowaniu progresji krótkowzroczności ważna jest ilość czasu spędzonego na zewnątrz. Czyli zaczynamy od namawiania dzieci aby nie siedziały w domu, ale spędzały jak najwięcej czasu na dworze. I do tego odpowiednia korekcja wady:

– pełna korekcja okularowa, lub /i specjalne okulary dla krótkowidzów
– soczewki kontaktowe miękkie
– ortokorekcja – zakładanie soczewek kontaktowych twardych na noc, co poprzez odpowiedni ucisk zapewnia dobre widzenie bez soczewek w ciągu dnia,
– terapia widzenia – odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni oczu systematycznie stosowane
– krople 0,01% Atropiny stosowane na noc, wg najnowszych doniesień są najskuteczniejszą metoda zapobiegania progresji krótkowzroczności u dzieci.

Wybrana metoda zależy od wieku, wielkości wady, długości oka, współistniejącego zeza lub innych schorzeń oczu oraz indywidualnych możliwości współpracy z pacjentem.

Jakie metody leczenia są najskuteczniejsze?

Według stanowiska World Society of Paediatric Ophthalmology & Strabismus ortokorekcja i specjalne soczewki okularowe mogą hamować progresję krótkowzroczności oraz, że najskuteczniejszą obecnie metodą hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci jest stosowanie atropiny  odpowiednio dawkowanej i w małym stężeniu, co zostało wykazane w badaniach ATOM 1 i 2.

Jednocześnie w tym samym dokumencie stwierdza się, że na pewno należy odejść od starej metody niedokorekcji krótkowzroczności u dzieci. Według badań ostatnich lat niepełna korekcja krótkowzroczności stymuluje jej progresję.

Fragment rozmowy z dr n. med. Iwoną Filipecką.

 

Skontaktuj się

Chcesz zadbać o swoje oczy? Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić wizytę lub zadać pytania. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci widzieć świat w najlepszy możliwy sposób.

Bielsko Biała

Katowice

Spytaj o wizytę lub opisz problem

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma