|

|

Dla kierowców w każdym wieku! – kampania społeczna

BEZPŁATNE badania widzenia zmierzchowego i wrażliwości Twoich oczu na olśnienie.

Przyjdź i dowiedz się, co zrobić, aby lepiej widzieć, poprawić szybkość reakcji i podnieść bezpieczeństwo swoje i pasażerów! Prowadzący samochód z wadą wzroku -1 dioptrii (bez korekty) widzi znak drogowy dopiero z odległości ok. 10 metrów! Kierowca bez wady wzroku lub podróżujący w okularach korygujących czy w soczewkach kontaktowych, dostrzega znak drogowy z odległości ok. 25 metrów. Dodatkowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17.07.2014 r. wprowadziło obowiązek badania przez okulistę wrażliwości na kontrast, olśnienie, widzenia zmierzchowego u pewnych grup kierowców i kandydatów na kierowców!

Badanie kontrastu i widzenia zmierzchowego to badanie oceniające zdolność ludzkiego oka do widzenia w ciemności, a także po nagłym olśnieniu. W praktyce wykonywane jest ono w celu ustalenia zdolności do prowadzenia pojazdów w warunkach nocnych. Olśnienie symuluje sytuację, jaka występuje w chwilę po minięciu pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

 

Jakie mogą być przyczyny pogorszenia widzenia u kierowców?

Przyczyny osłabienia sprawności wzroku kierowcy, w tym widzenia zmierzchowego mogą być różnorodne. Może być to choroba zwyrodnieniowa siatkówki, jaskra lub zwyczajne przemęczenie. Istotnym czynnikiem jest również zaćma, dotykająca w różnym nasileniu szczególnie osoby starsze.

Ważne dla kierowcy obniżenie poczucia kontrastu objawia się gorszym widzeniem o zmierzchu. Rozróżnienie tych przyczyn i sformułowanie rokowania (niezwykle istotne w przypadku kierowcy zawodowego) wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań przez lekarza okulistę.

Bezpłatne badania dla każdego!

Osoby w wieku 18-40 lat zostaną przebadane w kierunku wystąpienia wad wzroku możliwych do leczenia laserową korekcją lub w terapii widzenia. Badania w tej grupie wiekowej obejmują:

– badanie wady wzroku z wykorzystaniem autorefraktometru i dobór okularów,
– badanie widzenia do dali, badanie kontrastu, zakresu akomodacji oraz badanie zmierzchowe i olśnienia z wykorzystaniem binoptometru,
– badanie konwergencji.

U pacjentów w grupie wiekowej 41-50 lat badania mają na celu wykrycie zaburzeń widzenia wynikających z pogorszenia widzenia do bliży:

– badanie wady wzroku z wykorzystaniem autorefraktometru i dobór okularów,
– badanie widzenia do dali, kontrastu, olśnienia i badanie zmierzchowe z wykorzystaniem binoptometru,
– badanie zakresu akomodacji,
– badanie konwergencji.

W grupie wiekowej „50+” badania mają na celu wczesne wykrycie zaćmy:

– badanie wady wzroku z wykorzystaniem autorefraktometru,
– badanie widzenia do dali, badanie kontrastu, olśnienia i badanie zmierzchowe z wykorzystaniem binoptometru.

Rejestracja

Każdy pacjent otrzyma wynik badania z zaleceniami dotyczącymi dalszego leczenia oraz receptę na okulary. Udział w badaniach jest dla pacjenta całkowicie niezobowiązujący do dalszego leczenia w Klinice OKULUS. Na badanie należy umówić się osobiście w poradni w Jaworznie ul. Nowa 8, lub telefonicznie, pod numerem 32 627 63 98.

 

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!!! Udział w kampanii mogą brać także osoby nie posiadające uprawnień do prowadzenia pojazdów!

Skontaktuj się

Chcesz zadbać o swoje oczy? Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić wizytę lub zadać pytania. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci widzieć świat w najlepszy możliwy sposób.

Bielsko Biała

Katowice

Spytaj o wizytę lub opisz problem

Czego szukasz?

Najczęściej wyszukiwane frazy:

Oprawy korekcyjne

Laserowa korekcja wzroku

Krótkowzroczność

E-kwalifikacje

Laseroterapia jaskry (SLT, YAG)

Zaćma