Kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia” wystartowała! - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia” wystartowała!

21 lut 2012

wydrukuj

rozmiar czcionki

21 lutego, w Szkole Podstawowej w Janowicach, o godz. 13.00 odbyła się uroczysta inauguracja „Szkoły Zdrowego Widzenia”, dotycząca zasad zapobiegania krótkowzroczności u pierwszoklasistów.

Spotkanie otworzyła Uruszula Kal, dyrektor szkoły, która uroczyście wprowadziła orszak pierwszaków ubranych w koszulki z logo kampanii. Następnie dr Iwona Filipecka, pomysłodawca kampanii powitała gości specjalnych, wśród których byli: Senator RP Rafał Muchacki, Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia oraz Renata Franasik, Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, odpowiedzialna za oświatę w powiecie bielskim.

-Sam od 12 r. ż. noszę okulary, stąd jeśli tylko nadarza się okazja, żeby ustrzec przed tym najmłodszych to chętnie włączam się w takie akcje. Pamiętajmy, że tylko wykrycie wad wzroku w tym wieku pozwala na zdecydowane i szybkie leczenie – powiedział senator RP Rafał Muchacki, Przewodniczący Komisji Zdrowia Senatu RP –  Życzyłbym sobie i nam wszystkim, żeby tego typu kampanie weszły w stały kalendarz działań medycznych w naszym województwie i w całej Polsce – dodaje.

– Myślę, że ogromnym plusem tej kampanii jest jej masowość. Wprawdzie badania okulistyczne są prowadzone przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, jednak nie obejmują wszystkich dzieci. Bardzo istotny jest w też aspekt edukacyjny najmłodszych, gdyż tylko profilaktyka i edukacja od najmłodszych lat może przynieść wymierne korzyści – dodała Renata Franasik, członek zarządu powiatu bielskiego.

W trakcie inauguracji goście opowiedzieli dzieciom o własnych szkolnych latach i doświadczeniach ze wzrokiem oraz zachęcali dzieci do przestrzegania zasad zdrowego widzenia. Renata Franasik w imieniu Starosty Bielskiego dodatkowo na zachętę do badań rozdała  pierwszakom kosze słodyczy. Natomiast dr n. med. Iwona Filipecka wspólnie z Krzysztofem Machą, dyrektorem Kliniki przebranym za „Lwa Wicka” na wesoło zaprezentowali dzieciom sposób badania. Po części oficjalnej wykwalifikowany i doświadczony personel Kliniki OKULUS PLUS rozpoczął badania wzroku u uczniów.

– Najbardziej podobał mi się Lew Wicek, bo był prześmieszny, wygłupiał się i na wesoło pokazał jak będą wykonywane ćwiczenia z panią doktor. Ćwiczenie z tulipanem mi się najbardziej podobało, bo on się powiększał i pomniejszał, a to było śmieszne i dziwne – wspomina 7-letnia Ola, która mała uczestniczka wtorkowego spotkania.

Lew Wicek rozśmieszył również zebranych rodziców, którzy bez chwili wahania zgodzili się na badania swoich pociech.

– Kampania jak najbardziej jest potrzebna i rodzice zdają sobie z tego sprawę. Świadczy o tym chociażby fakt, że nie ma w naszej klasie rodzica, który nie zgodziłby się na badanie swojego dziecka – mówi Ewa Zawada, mama 7 letniej Kasi.
– Podstawowe badania wzroku wykonywane są przez higienistki na początku roku szkolnego i czasami jeszcze w przedszkolu. Jednak nie obejmują one wszystkich badań specjalistycznych, a w erze komputerów, w jakich żyją nasze dzieci,  są one niezbędne. – mówi  Agnieszka Szymańska, mama 7 letniej Emilki.
– Im szybciej dowiemy się o wadach wzroku u naszego dziecka, tym wcześniej możemy zareagować i wadę wyeliminować – dodaje Ewelina Olejak, mama 6 letniego Mikołaja.

W spotkaniu uczestniczyli także: Lucyna Majewska, naczelnik Wydziału Zdrowia Staorstwa Powiatowego oraz Arkadiusz Maj, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli.

 

{gallery}inauguracja{/gallery}

 

Organizatorem „Szkoły Zdrowego Widzenia” jest bielska KLINIKA OKULUS PLUS od lat działająca na terenie Bielska-Białej. Pomysłodawcą kampanii jest kierownik medyczny dr n. med. Iwona Filipecka, specjalista chorób oczu, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

Patronami honorowymi kampanii są: ks. bp. Tadeusz Rakoczy – Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej,  Senator RP Rafał Muchacki Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, Andrzej Płonka Starosta Bielski, Beskidzka Izba Lekarska.

Patronat medialny nad kampanią objęły: TVP Katowice, Gazeta Wyborcza, Radio Bielsko, Kurier Radia Bielsko.

Partnerzy kampanii: Gmina Bestwina, Gmina Buczkowice, Gmina Czechowice-Dziedzice, Gmina Jasienica, Gmina Jaworze, Gmina Kozy, Gmina Porąbka, Gmina Szczyrk, Gmina Wilamowice, Gmina Wilkowice.