Nie daj się AMD! - bezpłatne badania - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Nie daj się AMD! – bezpłatne badania

16 wrz 2015

wydrukuj

rozmiar czcionki

„Nie daj się AMD!” to społeczna kampania edukacyjno-profilaktyczna Kliniki OKULUS na rzecz budowania świadomości społecznej w zakresie chorób siatkówki oka, realizowana w formie bezpłatnych badań przesiewowych. Skierowana do osób po 50 r.ż. z zaburzeniami widzenia, chorujących na cukrzycę lub otyłość oraz palaczy.


Celem kampanii jest wyselekcjonowanie osób ze zmianami w centralnej części siatkówki oka, tzw. plamce żółtej – AMD oraz innych zmian tej części oka (m.in. retinoptia cukrzycowa, zakrzep żyły centralnej siatkówki). W niektórych przypadkach możliwe będzie również stwierdzenie schorzeń innego rodzaju, jak zaćma lub jaskra. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa kilka minut.

 

Badania będą wykonywane przez wykwalifikowany personel Kliniki OKULUS i realizowane z wykorzystaniem najwyższej klasy funduskamery, która pozwala uzyskać zdjęcia dna oka o wysokiej rozdzielczości. Badanie polega na całkowicie bezbolesnym wykonaniu fotografii cyfrowej plamki żółtej siatkówki przy użyciu kamery non mydriatic i nie wymaga  zakrapiania oka pacjentowi. Dzięki swojej nieinwazyjności badanie może być powtarzane tak często, jak jest to konieczne, nawet u kobiet w ciąży.

 

– Zmiany patologiczne zachodzące w siatkówce związane ze starzeniem się tkanek prowadzą do zaburzenia widzenia centralnego lub całkowitej jego utraty, uniemożliwiając w znacznym stopniu wykonywanie podstawowych czynności jak czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu czy robienie zakupów. To wystarczająco dobry powód, aby znaleźć chwilę i skorzystać z bezpłatnych badań, do czego gorąco zachęcam – zaprasza dr n. med. Agnieszka Nowak, specjalista chorób oczu Specjalistycznej Poradni Okulistycznej OKULUS PLUS w Jaworznie i kierownik medyczny kampanii.

 

Przewidziane w ramach kampanii „Nie daj się AMD!” działania mają na celu obok wykrycia zmian chorobowych, również propagowanie wiedzy na temat schorzeń siatkówki i metod jej leczenia. Badania odbędą się aż w 7 miastach Zagłębia i obejmą blisko 700 osób powyżej 50 roku życia.

Harmonogram realizacji badań: 17.09.2015 – Sławków; 18.09.2015 – Jaworzno; 21-22.09.2015 – Dąbrowa Górnicza; 24-25.09.2015 – Czeladź; 29-30.09.2015 – Będzin; 1-2.10.2015 – Zawiercie; 5-6.10.2015 – Jaworzno; 7-8.10.2015 – Sosnowiec.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Rejestrację pacjentów prowadzi organizator badań Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna OKULUS PLUS w  Jaworznie przy ul. Nowa 8.

Rejestracja na badania: tel. 32 627 63 98, e-mail: okulus@okulus.pl

 

Patronat honorowy nad kampanią objęli:


dr Beata Małecka-Libera, Poseł na Sejm RP, której zadaniem jest przygotowanie i przeprowadzenie przez Sejm ustawy o zdrowiu publicznym oraz opracowanie Narodowego Programu Zdrowia; Stowarzyszenie AMD; Ślaska Izba Lekarska; Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski.


 

Patroni medialni: