Nieunikniony problem 40-latków. Presbiopia - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Nieunikniony problem 40-latków. Presbiopia

wydrukuj

rozmiar czcionki

Czym jest presbiopia?

Starczowzroczność, czyli presbiopia jest naturalnym procesem starzenia się oka. Polega na stwardnieniu soczewki, która w młodości jest elastyczna i przezroczysta dzięki czemu dobrze widzimy na różne odległości. U każdego po 40-tym roku życia osłabiają się niektóre mięśnie gałki ocznej. Mięśnie te odpowiedzialne są za zmianę kształtu soczewki, a to zapewnia wyraźne i ostre widzenie przedmiotów z różnych odległości, czyli akomodację. Presbiopia pojawia się około 40 roku życia i nie można jej zaradzić. Objawia się utratą dobrego widzenia obiektów znajdujących się blisko oczu. Problem ten pojawia się nawet u najzdrowszego i najaktywniejszego 40-latka. Dolegliwość ta jest także ogromnym problemem społecznym, z którym w niedalekiej przyszłości będzie borykać się ponad 1,5 mld ludzi na całym świecie.

Zaczynają się problemy z przeczytaniem sms-a, książki lub rozkładu jazdy. Bez względu na stan zdrowia, tego typu dolegliwości czekają każdego z nas. Według niektórych statystyk starczowzroczność może dotyczyć ponad połowy mieszkańców Europy. Wzrost tej liczby spowodowany jest tym, że ludzie żyją dłużej i społeczeństwo się starzeje. Wbrew pozorom presbiopia nie dotyczy tylko osób starszych. Problemy z widzeniem z bliska zaczynają się już od 40 roku życia i narastają do 65. Procesu tego nie da się uniknąć, ale można złagodzić jego objawy.

Dlaczego nie można jej lekceważyć?

Zlekceważenie i zbagatelizowanie objawów oraz brak leczenia, może mieć nieprzyjemne skutki dla osoby z presbiopią. Może np. dojść do niezręcznej sytuacji na spotkaniu biznesowym, kiedy mamy podpisać ważny kontrakt, a nie mamy przy sobie okularów, by przeczytać umowę. Presbiopia może skutecznie utrudnić codzienne życie – korzystanie z komputera, pracę, czytanie książki lub gazety.

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78