OKULUS KATOWICE – JUŻ WKRÓTCE OTWARCIE! czytaj więcej

Laser w cukrzycy

wydrukuj

rozmiar czcionki

W przebiegu schorzenia ogólnego, jakim jest cukrzyca, w oku rozwija się tzw. retinopatia cukrzycowa. W oku powstają nieprawidłowo zbudowane naczynia. Powstają obrzęki w siatkówce, tej części oka, która odbiera obrazy, powodując pogarszanie widzenia. Z czasem nieprawidłowe naczynia pękając powodują krwotoki, a następnie rozwój włóknistej tkanki zamiast prawidłowych struktur oka. To może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Laseroterapia siatkówki w retinopatii cukrzycowej ma na celu zniszczenie nieprawidłowych naczyń i uszkodzonej siatkówki. Dzięki temu u większości pacjentów udaje się uratować widzenie.

W zależności od potrzeb wykonujemy:

  • fotokoagulację ogniskową, czyli laserowanie tylko pojedynczych miejsc w oku
  • pan fotokoagulację, czyli zniszczenie około 1/3 powierzchni siatkówki przy zaawansowanych zmianach chorobowych. Ten sposób laseroterapii przeprowadzamy w 2 lub 3 etapach z przerwami do 2 tygodni. Pozwala on zachować centralną ostrość widzenia, ale obwodowe widzenie zostaje zaburzone.

Odpowiednio wcześnie wykonana laseroterapia siatkówki w retinopatii cukrzycowej połączona z prawidłową glikemią i poziomem hemoglobiny glikolowej może zapobiec utracie widzenia!!!

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78