Tomografia oczna OCT - OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii

NIE ODKŁADAJ DIAGNOSTYKI. W NASZYCH PLACÓWKACH MOŻESZ CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE! Kliknij i sprawdź.

Tomografia oczna OCT

wydrukuj

rozmiar czcionki

OCT – OPTYCZNA TOMOGRAFIA KOHERENTNA

OCT jest bardzo nowoczesną, całkowicie bezpieczną i dokładną metodą obrazowania poszczególnych struktur oka m.in. siatkówki i nerwu wzrokowego. Rozdzielczość OCT jest 10 razy większa niż w badaniu USG. Jest to wynik, który można porównać z obrazem histologicznym siatkówki.

Jest to badanie bezdotykowe, wykonywane ambulatoryjnie. Samo badanie trwa kilka minut, ale do prawidłowej oceny wyników niezbędne jest duże doświadczenie lekarza oceniającego.
W Klinice Okulus OCT mieliśmy jako jedni z pierwszych na Śląsku i pierwsi na Podbeskidziu.

oct1

OCT pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie głównych chorób prowadzących do nieodwracalnego upośledzenia widzenia:

  • jaskry,
  • zmian w centralnej części siatkówki, tzw. plamce żółtej

Badanie OCT w jaskrze pozwala na bardzo precyzyjny pomiar wielu parametrów tarczy nerwu wzrokowego oraz analizę grubości i ocenę rozkładu włókien nerwowych siatkówki w odniesieniu do normy wiekowej. Służy do diagnostyki wczesnych postaci choroby, kiedy zmiany w innych badaniach jeszcze nie są widoczne. Możliwe jest również porównanie wyników badań na przestrzeni czasu i określenie obecności lub braku progresji zmian.

oct2
Analiza topografii nerwu wzrokowego

oct3

Analiza warstwy włókien nerwowych siatkówki

 

Badanie OCT w chorobach siatkówki pozwala na bardzo dokładną ocenę zmian chorobowych w plamce żółtej. Jest badaniem niezbędnym w diagnostyce i monitorowaniu zmian zwyrodnieniowych (m.in.AMD) otworów w plamce, retinopatii cukrzycowej, błon przedsiatkówkowych i wielu innych schorzeń. Jest jedynym badaniem, które pozwala ocenić skuteczność iniekcji doszklistkowych w postaci wysiękowej AMD. Wykonujemy także OCT przed i po zabiegach witreoretinalnych w celu oceny efektów anatomicznych zabiegu.

OCT jest obecnie badaniem z wyboru w diagnostyce otworów w plamce. Pozwala na wykrycie bardzo wczesnych postaci tego schorzenia, niemożliwych do uwidocznienia innymi metodami. Badanie to pozwala na ocenę zaawansowania otworu, jego różnicowanie z innymi schorzeniami oraz na ocenę ewolucji zmiany i skuteczności leczenia operacyjnego.

 

oct4

Otwór w plamce w obrazie OCT – różne stopnie zaawansowania
oct5

oct6

Centralna chorioretinopatia surowicza

oct7 Starcze zwyrodnienie plamki

OCT jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, możliwe jest jego wielokrotne powtarzanie w czasie.

    Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
    Podaj numer telefonu, a my oddzwonimy
    lub zadzwoń pod nr. +48 33 816 25 78